Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2020 nüfus istatistiklerinden alınan bilgilere göre, Tahtakale, İstanbul`un en az nüfusa sahip iki mahallesinden biri haline geldi.
Ticaretin kalbinin attığı, farklı yerlerden kente gelen esnaf ve iş insanlarının uğradığı Tahtakale, gündüzleri ticaret merkezi olma özelliğini bugün de devam ettiriyor.
Tekstilden baharata, züccaciyeden kırtasiyeye onlarca ürünün toptan ve perakende satışa sunulduğu Tahtakale, geceleri ise tenhalaşıyor.
Dudullu OSB ile birlikte İstanbul`un en az nüfusa sahip iki mahallesinden birisi olan Tahtakale`de yaşayanlar 15 kişi olarak belirlendi.
Kentin en kalabalık mahallesi Adnan Kahveci`den 6 bin 778 kat küçük olan Tahtakale`nin sakinleri, eski günlerini özlemle yad ederken, esnaf da faaliyetlerini sürdürmeye çalışıyor.
Mahalle, İstanbul`un diğer kalabalık mahallelerinden Küçükçekmece Atakent`ten 6 bin 657, Başakşehir Kayabaşı`ndan 6 bin 613, Maltepe Zümrütevler`den 5 bin 754, Bahçelievler Zafer`den yaklaşık 5 bin 645 ve Küçükçekmece Halkalı Merkez Mahallesi`nden yaklaşık 5 bin 258 kat daha küçük.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz