Mart ayında satılık emlak fiyatları Şişli’de %10.7 kiralık emlak fiyatları Zeytinburnu’nda %8.6 arttı.
İstanbul`da mart ayı emlak analizine göre Şişli, Bağcılar, Büyükçekmece, Bayrampaşa ve Sancaktepe satılık emlak fiyatlarının en çok arttığı ilk beş ilçe arasında yer aldı.
Özel bir emlak sitesinin hazırladığı 2014 yılı şubat ve mart ayları arasında İstanbul’da yaptığı araştırmaya dayanarak hazırlanan emlak analizi, satılık ve kiralık emlak piyasasındaki değişimleri gözler önüne seriyor.
Bu verilere göre Şişli, %10.7 ile satılık emlak fiyatlarının en çok arttığı ilçe oldu ve satılık ev fiyatları metrekare bazında 3.426 TL’den 3.792 TL’ye çıktı.
Merkezi konumda bulunan Şişli’deki satılık emlak fiyatlarında yaşanan bu artış, Şişli’nin metro ve metrobüs ulaşım güzergahına olan yakınlığı ve önümüzdeki dönemde ulaşım hattının daha da genişleyecek olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca, Maslak Ayazağa tarafındaki tamamlanan konut projeleri de satılık konut fiyatlarının artmasını etkiliyor.
Şişli’den sonra %6.7 ile en çok artışın görüldüğü Bağcılar’da krediye uygun olan satılık daire fiyatları, uygun olmayan dairlere göre metrekare başına ortalama 1000 TL farkla daha yüksek konumda yer alıyor. Bağcılar’da satılık ev fiyatları mart ayında metrekare bazında 1.875 TL’den 2.000 TL’ye doğru bir artış gösterdi.
Ulaşım ağının genişlemesiyle daha çok tercih edilen bir yer olan Büyükçekmece`de ise mart ayında satılık emlak fiyatları, talebin artmasıyla %6.7 oranında yükseldi; satılık ev fiyatları metrekare bazında ise 1.667 TL’den 1.778 TL’ye çıktı.
Satılık emlak fiyatları %6.3’lük artış gösteren Bayrampaşa`nın Muratpaşa bölgesinde uygun ve ucuz fiyatlı ikinci el yapılar bulunurken; Yıldırım`da daha yeni, lüks ve pahalı konut sayısında artış gözleniyor. Bayrampaşa’da mart ayında metrekare bazında satılık ev fiyatları 2.545 TL’den 2.706 TL’ye yükseldi.
Sancaktepe`de ise her ne kadar kredi faizlerinden dolayı konut satışlarında bir durgunluk görülse de her ay satılık daire fiyatlarında ortalama 3000 TL’lik bir artış oluyor. Samandıra ise mart ayında %6.2’lik bir artış gösteren Sancaktepe’nin en çok tercih edilen bölgesini oluşturuyor. Bölgede mart ayında ise metrekare bazında 1.632 TL’den 1.733 TL’ye bir artış yaşandı.
Zeytinburnu, Büyükçekmece, Güngören, Maltepe ve Avcılar’da kiralık emlak fiyatları yükselişte
Kiralık emlak fiyatlarında en fazla artışın yaşandığı yer olan Zeytinburnu’ndaki artışın sebepleri arasında kentsel dönüşüm, Marmaray ve konut projeleri yer alıyor.
Mart ayında %8.6’lık artış yaşanan Zeytinburnu`ndan sonra, kiralık daire fiyatlarının en çok arttığı ilçeler sırasıyla Büyükçekmece (%8.6), Güngören (%8.3), Maltepe (%4.9) ve Avcılar (%3.8). Bu bölgelerde mart ayında metrekare bazında kiralık ev fiyatlarının değişimi ise şu şekilde yaşandı:
Zeytinburnu’nda 11,3 TL’den 12,2 TL’ye, Büyükçekmece’de 7,1 TL’den 7,6 TL’ye, Güngören’de 9,0 TL’den 9,7 TL’ye, Maltepe’de 10,8 TL’den 11,4 TL’ye, Avcılar’da ise 7,2 TL’den 7,5 TL’ye artış yaşandı.
Metro hattı, sahil tarafındaki tamamlanan yeni yatırımlar ve projeler ve kentsel dönüşüm Maltepe’deki kiralık emlak fiyatlarını artıran etkenler arasında yer alıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz