Filistin Kızılayı`nın yaptığı açıklamaya göre, İsrail polisinin Mescid-i Aksa`daki Filistinlilere müdahalesinde yüzlerce kişi yaralandı.
Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen İsrail polisi, Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti.
Filistinliler, İsrail polisinin müdahalesine taş atarak karşılık verirken, İsrail polisinin Harem-i Şerif’teki saldırısı devam ediyor.
Filistin Kızılay Cemiyeti, bazı çalışanlarının Mescid-i Aksa’ya girişinin engellendiğini aktardı.
Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer El-Kisvani ise Harem-i Şerif’in hoparlörlerinden İslam dünyasına yardım çağrısı yaptı.
SALDIRILAR SABAH NAMAZI SONRASI BAŞLADI
SALDIRILAR SABAH NAMAZI SONRASI BAŞLADI
Sabah namazını Doğu Kudüs`ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa`da kılan binlerce Filistinli, namazın ardından Mescid-i Aksa’nın avlusunda tekbirler getirerek gösteri düzenledi.
Gösterinin sonrasında fanatik Yahudilerin baskın yapmasını önlemek için Mescid-i Aksa’da nöbet tutan ve Harem-i Şerif’in bazı noktalarına barikatlar kuran Filistinliler, buradan ayrılmayacaklarını dile getirerek sık sık "Canımız, kanımız sana feda Aksa" sloganı attı.
Bunun üzerine çıkan olaylarda polis, Kıble Mescidi ve Kubbetüs Sahra da dahil olmak üzere Harem-i Şerif`teki tüm Filistinlilere müdahale etti.
Kudüs İslami Vakıflar Basın Sözcüsü Firas Dibs de yaralıların hastaneye götürüldüğü sırada İsrail polisi tarafından gözaltına alındığını belirtti.
İSRAİL POLİSİ MESCİD-İ AKSA ÜZERİNDE İHA UÇURDU
İSRAİL POLİSİ MESCİD-İ AKSA ÜZERİNDE İHA UÇURDU
İsrail polisi Mescid-i Aksa alanı üzerinde insansız hava aracı (İHA) uçurdu.
KUDÜS GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİ
"KUDÜS GÜNÜ" NEDEN ÖNEMLİ
Yahudiler, 1967`deki Altı Gün Savaşı sırasında İsrail`in Doğu Kudüs`ü ve Mescid-i Aksa`nın da içinde yer aldığı Eski Şehir bölgesini işgal etmesini her yıl "Kudüs Günü" olarak kutluyor.
İbrani takvimine göre kutlanan gün, bu yıl ramazanın 28`inci gününe denk geliyor. Aşırı sağcı fanatik Yahudi gruplar, 10 Mayıs Pazartesi günü Mescid-i Aksa`ya büyük bir baskın düzenleyeceklerini açıklamıştı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz