İşgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden binlerce Filistinli sabahın erken saatlerinden itibaren Batı Şeria ile Kudüs arasındaki askeri kontrol noktalarını geçerek Harem-i Şerif’in yolunu tuttu.
Uzun bir yolculuğun ardından Mescid-i Aksa`ya ulaşabilen Filistinliler, ramazan ayının son cuma namazı için kutsal mabedin avlularını hıncahınç doldurdu.
Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaklaşık 70 bin Filistinli cuma namazını Mescid-i Aksa`da kıldı.
Akşam saatlerinde İsrail polisi cemaate saldırdı. Filistinliler, işgal altındaki Doğu Kudüs`teki Mescid-i Aksa`da yatsı namazını kılmak için toplandı.
İsrail polisinin, Doğu Kudüs`teki Mescid-i Aksa, Şam Kapısı ve Şeyh el-Cerrah mahallesinde Filistinlilere saldırılarında yaralı sayısı 178`e yükseldi.
İsrail polisi ise Harem-i Şerif`e girdi. Ses bombası ve plastik mermi kullanarak cemaati dağıtmaya çalıştı
İsrail polisinin, Doğu Kudüs`teki Mescid-i Aksa`ya girerek namaz kılanlara gaz bombasıyla saldırığı anlar kameralara saniye saniye yansıdı.
Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ile Sahire Kapısında da İsrail polisi Filistinli gençlere saldırdı. Polis ile Filistinliler arasında arbede yaşandı.
Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer Kisvani, Harem-i Şerif’te yaşanan olayların durdurulması için İsrail polisine avlulardan çekilme çağrısı yaptı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz