Filistinliler, İsrail yönetiminin Doğu Kudüs`ün Şeyh Cerrah Mahallesi`ndeki bazı aileleri evlerinden zorla çıkarma planını protesto etti.
Şeyh Cerrah`taki gösteriye, evlerinden çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya olan aile üyelerinin yanı sıra çok sayıda Filistinli katıldı.
Bölgede gerginliğin artması üzerine İsrail polisi göstericilerin üzerine toplumsal olaylara müdahale aracından tazyikli su sıktı.
Grubun dağılmaması üzerine ses bombaları ve atlı birliklerle göstericilere saldıran polisler, bazı Filistinlileri darbetti, 1`i sağlık çalışanı olmak üzere bazılarını da gözaltına aldı.
Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada ise saldırı sonucu 4 kişinin yaralandığı belirtildi.
Ne olmuştu?
Ne olmuştu?
Yıllardır yerlerinden edilme tehlikesi yaşayan 27 Filistinli ailenin korku ve endişeleri İsrail makamlarının baskılarıyla yeni bir boyut kazandı.
Kudüs Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine 2019`da Şeyh Cerrah Mahallesi`nde oturan 12 Filistinli ailenin evlerini yerleşimciler lehine boşaltmaları kararı vermişti.
Karara göre, bu ailelerden 4`ünün ocakta evlerini boşaltmaları gerekiyordu. Ailelerin itirazı üzerine kararın temyiz edilerek yeniden mahkeme sürecinin başlaması kararlaştırılmış ancak İsrail Merkezi Mahkemesi şubat ortalarında bu 4 ailenin itirazını reddetmişti.
İsrail Merkezi Mahkemesi, bu yılın başında 7 ailenin evlerini Yahudi yerleşimcilere bırakmak üzere boşaltması kararı vermişti.
Mahkeme son olarak 4 Mart`ta Şeyh Cerrah Mahallesi`nde yaşayan Filistinli 3 ailenin evlerini boşaltmaları kararına itirazlarını reddetmişti.
Yüksek Mahkeme, 2 Mayıs`ta Şeyh Cerrah`taki 4 aileye Yahudi yerleşimcilerle "anlaşmaları için" bugüne kadar süre tanımıştı.
İsrail askerleri Filistinli bir çocuğu şehit etti
İsrail askerleri Filistinli bir çocuğu şehit etti
Ayrıca, İsrail`in saldırıları sonucunda Filistinli bir çocuk şehit oldu.
İşgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentindeki baskında 16 yaşındaki bir genç İsrail güçlerinin saldırısı sonucu hayatını kaybetti.
Odala beldesinde çıkan olaylarda, İsrail askerleri biber gazı ve gerçek mermi kullandı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz