Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail askerleri Batı Şeria’nın Beytullahim kentine bağlı Velce beldesine buldozer eşliğinde baskın düzenledi.
İsrail güçlerinin burada Filistinli Et-Tin ailesine ait evi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktığı bilgisi paylaşıldı.
Öte yandan İsrail askerlerinin Batı Şeria’nın El-Halil kentine bağlı Harayik bölgesinde Filistinli Uveyri ailesine ait bir araç tamir dükkanını da aynı gerekçeyle yıktığı açıklandı.
Söz konusu ev ve yapının C bölgesi olarak tasnif edilen bölgede yer aldığı ifade edildi.
Filistinli kaynaklara göre, İsrail makamları sadece geçen yıl işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria`da Filistinlilere ait 500`ü aşkın ev ve iş yerini yıktı.
İsrail yönetimi ile Filistin arasında 1995`te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria; A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı
Yüzde 18`i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin`e; yüzde 21`lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin`e, "güvenliği" İsrail`e devredilmiş; yüzde 61`ini oluşturan "C bölgesi"nin ise "idari yönetimi ve güvenliği" İsrail`e bırakılmıştı.
İsrail yönetimi kendi kontrolünde olduğu gerekçesiyle çoğunlukla "C bölgesi"nde Filistinlilerin yeni bina veya genişletme çalışması yapmasına izin vermiyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz