Faslı göçmenlerin 17 Mayıs`ta saat 02.00`den itibaren başlattıkları ve Fas yönetiminin göz yumduğu düzensiz göç akınıyla Ceuta kentinin kuzey (Benzu) ve güney (Tarajal sahili) sınırlarından yüzerek ya da yürüyerek son 2 günde 8 binden fazla kişi İspanya`ya geçti.
İspanya İçişleri Bakanlığı şimdiye kadar 4 bin düzensiz göçmenin Fas`a geri gönderildiğini duyurdu.
Geçmişte örneği olmayan ve rekor sayıda düzensiz göçmenin ulaştığı Ceuta`da tam bir kaos yaşanırken, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu göçmenlerin depolarda ya da sokak ortalarında polisin oluşturduğu güvenlik koridorlarında tutulmaya çalışıldığı görüldü.
Sınırda güvenliği sağlamak için binden fazla polis ve jandarmayı Ceuta`ya gönderen İspanyol hükümeti, ayrıca 3 alay ve 3 tabur askeri de bölgeye sevk etti.
Sınırdan yürüyerek geçişler durdurulsa da halen çok sayıda düzensiz göçmenin denize atlayıp yüzerek İspanya tarafına geçmeye çalıştığı açıklandı.
Batı Sahra meselesinden dolayı son dönemlerde ciddi gerginlikler yaşanan İspanya-Fas ilişkileri, İspanya`daki sol koalisyon hükümetinin 22 Nisan`da ayrılıkçı Polisario Cephesi Genel Sekreteri İbrahim Gali`yi, yakalandığı COVID-19 hastalığından dolayı tedavi görmesi için gizlice ülkeye getirip Logrono kentindeki bir hastaneye kaldırmasıyla diplomatik krize dönüşmüştü.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz