İspanya`da yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 143 artarak 26 bin 621`e çıktı.
Hükümetin getirdiği, belirli saatlerde ve kısıtlı bir alanda (evin 1 kilometre çevresinde) spor yapma izni nedeniyle başkent Madrid`de insanlar, spor ve yürüyüş yapmak için sokaklara çıktı.
COVID-19`un ülkedeki ekonomik ve sosyal etkilerini hafifletmek için hükümetin belirlediği kademeli normalleşme takvimi kapsamında İspanya`nın yarısı ikinci aşama olan "1. seviye"ye bugün geçiyor.
Ülkedeki 17 özerk yönetimden 11`i ile Fas topraklarında olup İspanya`ya bağlı kalan Ceuta ve Melilla kentleri tamamen "1. seviye"ye geçerken, COVID-19 salgınının en yoğun görüldüğü Madrid, bu aşamaya geçmesi tamamen yasaklanan tek özerk bölge oldu.
Başbakan Pedro Sanchez, düzenlediği basın toplantısında, "Halkın yüzde 51`i normal hayatlarının bir kısmına geri dönecek ama hiçbir zaman unutulmamalıdır ki virüs yok olmadı, hala gizleniyor. İkinci aşamaya geçenlerden çok temkinli olmalarını istiyorum." açıklamasında bulunmuştu.
İspanya`da, COVID-19 nedeniyle 14 Mart`ta ilan edilen ve dört kez uzatılan olağanüstü halin süresi 24 Mayıs`ta dolacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz