İspanya`da Başbakan Pedro Sanchez, günlük en yüksek seviyelere çıkan artışlar nedeniyle ülkedeki 17 özerk yönetim ile Melilla ve Ceuta kentlerinin başkanlarıyla telekonferans yöntemiyle toplantı yaptı.
Toplantı sonrası basına sızan bilgilerde, 24 Aralık`ta olağanüstü toplanacak Bakanlar Kurulunun COVID-19`a karşı yeni önlemleri karara bağlayacağı ifadesi yer aldı.
Kapanma yok maske zorunluluğu var
Kapanma yok maske zorunluluğu var
Ekonomik gerekçelerle tam kapanma veya sıkı kısıtlamalar getirilmeyecek, ilk aşamada açık alanda maske kullanma zorunluluğu tekrar uygulanmaya başlanacak.
Ülkede, açık alanda maske kullanma zorunluluğu 26 Haziran`da kaldırılmıştı.
Hükümet, hastanelerdeki yoğunluk karşısında sağlık personelini artırma ve çalışma koşullarını iyileştirme yoluna gidecek.
Dün en yüksek vaka kaydedildi
Dün en yüksek vaka kaydedildi
Aşılanmada yeni hedefler belirleyen hükümet, yıl sonuna kadar 60-69, 24 Ocak`a kadar 50-59 ve martın ilk haftasına kadar 40-49 yaşları gruplarında 3. doz aşıları tamamlamayı planlıyor.
Hükümet, 5-11 yaş grubuna başlanan aşıların ilk dozunun 7 Şubat, 2. dozunun 19 Nisan`da en az yüzde 70 oranında yapılmasını hedefliyor.
İspanya`da son olarak dün 49 bin 823 yeni vaka tespit edildi. Böylelikle dün salgın başından bu yana en fazla vaka sayısı kaydedildi.
Bazı özerk yönetimlerdeki tedbirler
Bazı özerk yönetimlerdeki tedbirler
COVID-19 bulaşma oranına göre, "çok yüksek riskli ülkeler" arasında yer alan İspanya`da bazı özerk yönetimler ise kendi bölgelerinde ek tedbirler alıyor.
Bazı yerlerde eğlence mekanları kapatıldı
Bazı yerlerde eğlence mekanları kapatıldı
Katalonya özerk yönetim hükümeti, 01.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı, disko gibi eğlence mekanlarının kapatılması, sinema-tiyatro gibi kültürel etkinliklerde ya da iç mekanlarda kapasitenin yüzde 70`e düşürülmesi, evden çalışmaların artırılması gibi ek önlemler alınacağını açıkladı.
Yılbaşı kutlamaları iptal edildi
Yılbaşı kutlamaları iptal edildi
Barselona Belediye Başkanı Ada Colau da yılbaşı kutlamalarının iptal edildiğini duyurmuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz