İspanya`nın başkenti Madrid`de ilk kez aşırı sağ ve aşırı sol gruplar karşı karşıya geldi.
İslam ve göçmen karşıtı politika izleyen Vox partisi, miting için 4 Mayıs`ta yapılacak erken yerel parlamento seçimlerinde aday listesini açıklamak için aşırı sol grupların çoğunlukta yaşadığı Vallecas Mahallesi`ni seçti.
Vallecas`ta küçük bir arenayı andıran Anayasa Meydanı`nda toplanan Vox partisi sempatizanlarını protesto etmek için meydanı tamamen çevreleyen kalabalık bir grup, "Faşistler dışarı" sloganı attı.
Vox sempatizanları ise İspanyol bayrağını göstererek karşılık vermeye çalıştı.
Meydanın ortasında aşırı sağcılar ve onları çembere alan aşırı sol gruplar uzun süre sözlü atıştı.
Polisin müdahalesiyle sokak savaşına dönen olaylar, Vox partisinin lideri Santiago Abascal`ın aşırı sol gruplara doğru yürümesi ve onları provoke etmesiyle başladı.
Abascal, "Bu demokratik, yasal bir miting. İçişleri Bakanlığının resmi izni ile düzenleniyor. Polis güvenliği sağlamalı ve bu aşırı sol gruplara izin vermemeli" diyerek aşırı sol grupların bulunduğu yere doğru yürüdü.
Abascal ile sol gruplara bağlı gençlerin karşı karşıya gelmesinin ardından aşırı sol gruplardan taş ve şişe atılmaya başlandı.
Çıkan arbede sonrasında polis aşırı sol gruplara müdahale etti.
Miting sırasında meydan çevresinde ve sokak aralarında polis, kendisine taş ve şişeler atarak saldıran aşırı sol görüşlü gençlere copla müdahale ederek zaman zaman ses bombası kullandı.
Meydanda kalan ve Vox`u protesto etmeye devam eden daha çok orta yaşlı İspanyolların bulunduğu gruba ise polis müdahale etmedi.
Abascal ve Vox partisinin Madrid`deki seçimlerdeki adaylarının konuşmalarının tamamında aşırı sol grupların protestosu devam etti.
Çıkan olaylarda yaralanan en az 13 kişiden aralarında polisin de olduğu 3`ü hastaneye götürüldü.
Protestolarda 2 kişi de gözaltına alındı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz