Kültür Bakanı Elva Margariti ile beraber Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılacak camiyi gezen Rama, bu ziyarete ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.
Tarihi cami ile çevresinin restorasyon ve dönüşümü projesine başladıklarını aktaran Rama, buranın bir mabet olarak sadece inananlara hizmet etmeyeceğini, aynı zamanda İşkodra`nın da önemli turistik cazibe merkezi haline geleceğini söyledi.
Tarihi cami ile çevresinin restorasyon ve dönüşümü projesine başladıklarını aktaran Rama, buranın bir mabet olarak sadece inananlara hizmet etmeyeceğini, aynı zamanda İşkodra`nın da önemli turistik cazibe merkezi haline geleceğini ifade etti.
Olağanüstü kültürel anıtlar niteliği de taşıyan bazı camilerin restorasyonunu uzun zamandır istediğini belirten Rama, "Bu cami de onlarda biri. Sonunda gerçekleşecek. İnanıyorum ki çok güzel olacak" dedi.
18. yüzyılda inşa edilen ve diğer adı Buşatlı Mehmet Paşa Camisi olan bu Osmanlı camisi, Vakıflar Genel Müdürlüğü`nce onarılacak.
Restorasyon çalışmaları kapsamında, bölgedeki nehirlere açılan sulama kanallarının meydana getirdiği taşkınlar yüzünden avlusundaki Osmanlı kabirleri haftalarca sular altında kalan camide geniş çaplı çalışma yapılacak.
Mimari bütünlüğünü koruyan, fakat taşkınların da etkisiyle giderek metruk hale gelen Kurşunlu Camisi`nin kurşun örtüsü yenilenecek, derz, sıva işleri, minber ve ahşap işleri yapılacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz