Türkiye`yi İran`a bağlayan önemli sınır kapılarından olan ve Covid-19 nedeniyle 24 Mart 2020`de kapatılan Kapıköy`de geçişlerle ilgili kısıtlamaların tamamen kaldırılmasının ardından İranlı turistlerin Van`a gelişi artarak devam ediyor.
17 Eylül 2021`de iki ülke arasındaki kapıların açılmasıyla, binlerce İranlı turist alışveriş yapmak için Van`a akın etmeye başladı.
İki doz aşı olan ve PCR testi yaptıran İranlılar, minibüslerle geldikleri Van`da yaptıkları alışverişle esnafın yüzünü güldürdü.
Saray Kaymakamlığı da 8 Kasım`dan bu yana 6 bin 691 İranlı turistin geçiş yaptığı sınır kapısında, ulaşımın aksamaması için tedbir aldı.
İranlı turistlerden Aytek Hasanzade, ailesiyle ilk kez Türkiye`ye geldiğini ve heyecanlı olduğunu söyledi.
Üç gün boyunca Van`da kalacaklarını anlatan Hasanzade, "Buraya ailece geldik. Van`da daha çok alışveriş yapmak ve gezmek için kalacağız. Türkiye`yi çok seviyoruz. Fırsat buldukça alışveriş yapıp, tarihi mekanları gezeceğiz." dedi.
Parisa Shiraz ise Türkiye ve Van`ı çok sevdiklerini belirterek, "Fırsat buldukça geliyoruz. Van ve Türkiye çok misafirperver. Çok memnunuz. Yaklaşık bir hafta boyunca Van`da alışveriş yapacağız. Fırsat buldukça da eğleneceğiz, gezeceğiz. Alışveriş günleri için binlerce İranlı şuan burada. 40 kişilik grupla geldik." şeklinde konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz