İran ile en uzun sınıra sahip Van`da, ülkeye yasa dışı girişler, kaçakçılık faaliyetleri ve teröristlerin sızma girişimlerinin önlenmesi için başlatılan güvenlik duvarı çalışmalarına hava şartları nedeniyle ara verildi.
40 kilometrelik bölüm tamamlandı
40 kilometrelik bölüm tamamlandı
Güvenlik duvarı çalışmalarında 64 kilometrelik bölümün 40 kilometrelik kısmı tamamlandı, sınır hattında 235 kilometre de hendek kazıldı.
Sınır hattında yapımı devam eden 45`i haberleşme ve 58`i gözetleme olmak üzere 103 optik kuleden bazıları devreye alındı.
15 bin kişi sınırda yakalandı
15 bin kişi sınırda yakalandı
Önlemlerini artıran güvenlik güçleri, termal kamera, sensör ve dürbünlerle gerçekleştirdikleri gözetleme, zırhlı araçlarla yaptıkları devriye faaliyetleri sayesinde bu yıl 120 binin üzerinde düzensiz göçmenin ülkeye girmesini önledi, 15 bin kişiyi de il sınırlarında yakaladı.
Güvenlik güçleri, göçmen kaçakçılığı yaptıkları tespit edilen 1904 zanlıyı yakaladı.
Göçmen kaçakçılığında kullanılan 880 araç ve 5 tekneye de el konuldu.
``Aldığımız önlemler Afganistan ve İran`da yankı buldu``
``Aldığımız önlemler Afganistan ve İran`da yankı buldu``
Vali Mehmet Emin Bilmez, sınır hattında hem fiziki hem de teknik anlamda ciddi önlemler aldıklarını belirterek, şunları söyledi: İran ile olan 231 kilometrelik bölümü de inşallah bu kışın ihale edip baharla beraber etaplar halinde çalışmalarına başlayacağız. Bir taraftan da sınırda hendek kazma çalışmaları yapıldı. 235 kilometrelik hendek kazıldı. Bu hendekler 4 metre derinliğinde ve 4 metre genişliğinde. Hendek çıkışları jiletli telle kapatıldı."
Bilmez, bu sene 28 göçmen donarak, 13`ü trafik kazasında olmak üzere toplam 66 kişi hayatını kaybettiğini belirterek, ``Özellikle hava koşullarının kötü olduğu günleri tercih ediyorlar. İnşallah duvar çalışmaları bitince de bu sorun ortadan kalkacak. Sınırımızda aldığımız önlemlerin Afganistan ve İran`da yankı bulduğunu gördük. İran`ın aldığımız önlemler sayesinde doğu sınırlarını korumaya başladığına tanıklık ettik`` dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz