İran, 3 Ocak 2020`de ABD tarafından Bağdat Havalimanı`nda öldürülen Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani`nin intikamını almak amacıyla 8 Ocak`ta ABD`nin Irak`taki Ayn el-Esed Hava Üssü`nü onlarca füzeyle vurdu.
Saldırının 2. yılı münasebetiyle ABD üssüne fırlatılan "700 kilometre menzilli Zülfikar Basir, 800 kilometre menzilli Kıyam ve 1000 kilometre menzilli Dezful balistik füzeleri" İran`ın başkenti Tahran`daki İmam Humeyni Musallası`nda sergilendi.
Ne olmuştu?
Ne olmuştu?
Dönemin Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi`nin daveti üzerine Irak`ın başkenti Bağdat`a giden Kasım Süleymani`nin konvoyu, 3 Ocak 2020`de sabaha karşı ABD ordusuna ait silahlı insansız hava aracından ateşlenen füzeyle hedef alınmıştı.
Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis`in de aralarında bulunduğu 5 Iraklı ile toplamda 10 kişi hayatını kaybetmişti.
Devrim Muhafızları Ordusu, 8 Ocak`ta sabaha karşı ABD`nin Irak`ın Anbar vilayetinde bulunan Ayn el-Esed Hava Üssü`nü balistik füzelerle vurduğunu duyurdu.
Devrim Muhafızları Ordusu, "Şehit Süleymani`nin intikam operasyonu" şeklinde duyurulan saldırıya ABD`nin yanıt vermesi halinde, "çok daha sert ve ezici" karşılık verileceğini açıkladı.
Saldırıların ardından gözler Washington`a çevrildi. Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray`da Ulusal Güvenlik Konseyi`ni topladı.
Trump, daha sonra Twitter`dan yaptığı açıklamada, "İran`dan fırlatılan füzeler Irak`taki 2 askeri üssü hedef aldı. Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor.
Şu ana kadar her şey yolunda." mesajını verdi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise ABD askerlerinin kayıp vermediğini açıkladı. ABD`li yetkililerce daha sonra yapılan açıklamada, saldırıyla ilgili toplam 109 ABD askerine "travmatik beyin hasarı" teşhisi konulduğu belirtildi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz