Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı`nda düzenlenen MİLGEM Projesi`nin 5`inci gemisi İstanbul (F-515) Fırkateyni`nin Denize İniş ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 3`üncü Gemi İlk Kaynak törenlerine katıldı.
Biz, iddiaları, hedefleri, dünyanın gidişatına dair söyleyecek sözü olan bir milletiz
"Biz, iddiaları, hedefleri, dünyanın gidişatına dair söyleyecek sözü olan bir milletiz"
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " Biz, 83 milyon vatandaşımızla beraber milyonlarca kardeşimizin de sorumluluğunu taşıyan bir ülkeyiz. Öyleyse askeri, ekonomik ve diplomatik bakımdan güçlü olmak bizim için tercihten öte bir zorunluluktur" dedi.
Tören vesilesiyle Pakistan`a selam ve sevgilerini gönderen Erdoğan,
Tören vesilesiyle Pakistan`a selam ve sevgilerini gönderen Erdoğan,
"Bugün tarihten süzülüp gelen Türkiye-Pakistan kardeşliğini, hamdolsun bir adım daha öteye taşıyoruz. Geçen sene İslamabad`a yaptığımız ziyaret vesilesiyle yeni boyutlar kazanan iki ülke iş birliği, inşallah her alanda güçlenmeye devam edecektir. Pakistanlı kardeşlerimizle özellikle savunma sanayi alanında çok ciddi bir potansiyelimizin olduğunu biliyoruz. Türkiye gibi Pakistan da oldukça zorlu bir coğrafyada terör örgütleri başta olmak üzere birçok tehditle mücadele ediyor. Bu tehditlerin bertaraf edilmesinde iki kardeş ülkenin birbirine sunabileceği çok ciddi katkılar olduğuna inanıyorum" diye konuştu.
Milli güvenliğimizi korumak amacıyla attığımız her adımda baskıyla karşılaştık
"Milli güvenliğimizi korumak amacıyla attığımız her adımda baskıyla karşılaştık"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yıllarda yaşanan olayların, savunma alanında güçlü, bağımsız ve teknolojik bakımdan yeterli olmayan milletlerin geleceklerine güvenle bakabilmelerinin mümkün olmadığını gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:
"Bu durum bizim gibi aynı anda farklı cephelerde beka mücadelesi yürüten ülkeler için daha çok geçerlidir. Türkiye, hem milli güvenliğini garanti etmek hem de dostlarının haklarını savunabilmek için caydırıcılığını en üst düzeyde tutmak mecburiyetindedir. Biz yakın tarihimizde silah, mühimmat ve askeri teçhizat açısından dışa bağımlılığın acısını da çok çekmiş bir ülkeyiz. Kıbrıs Barış Harekatımız dolayısıyla uğradığımız ambargoları daha dün gibi hatırlıyoruz. Bırakın parasını peşin ödediğimiz uçakları teslim almayı, periyodik bakım için gönderdiğimiz uçaklarımızı dahi bu dönemde geri alamadık. Hatta yıllarca bize teslim edilmeyen uçaklar için hangarda saklama ücreti ödemek zorunda kaldık. Suriye`deki ve Irak`taki meşru terörle mücadele harekatlarımızdan Doğu Akdeniz ve Ege`deki çıkarlarımızı savunma mücadelemize kadar milli güvenliğimizi korumak amacıyla attığımız her adımda baskıyla karşılaştık."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iddia sahibi olmanın, imkan sahibi olmayı, bunun da çok çalışmayı gerektirdiğine işaret ederek,
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iddia sahibi olmanın, imkan sahibi olmayı, bunun da çok çalışmayı gerektirdiğine işaret ederek,
"Biz, iddiaları, hedefleri, dünyanın gidişatına dair söyleyecek sözü olan bir milletiz. Biz, 83 milyon vatandaşımızla beraber milyonlarca kardeşimizin de sorumluluğunu taşıyan bir ülkeyiz. Öyleyse askeri, ekonomik ve diplomatik bakımdan güçlü olmak bizim için tercihten öte bir zorunluluktur" dedi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığında, MİLGEM Projesi`nin 5`inci gemisi İstanbul (F-515) Fırkateyni`nin Denize İniş ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 3`üncü Gemi İlk Kaynak törenlerine katıldı. Törene, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar` da katıldı.
Tutumumuzda bir değişiklik yoktur
"Tutumumuzda bir değişiklik yoktur"
Milli Savunma Bakanı Akar, "Özel coğrafi koşulların hakim olduğu yarı-kapalı Ege Denizi`nde ülkemizin hayati hak ve menfaatleri vardır. Bu denizde karasularının hem ülkemizin, hem üçüncü ülkelerin seyrüsefer serbestisini ve açık denizlere erişimi kısıtlayacak şekilde tek taraflı olarak genişletilmemesi gerektiği konusundaki tutumumuz bellidir. Bu tutumumuzda bir değişiklik yoktur" dedi.
Milli Savunma Bakanı Akar törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:
Milli Savunma Bakanı Akar törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"NATO`nun güçlü bir üyesi olan Türkiye`ye yönelik müttefiklik ruhuna uymayan bazı ulusal kararların da muhataplarımız tarafından yeni dönemde tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini değerlendiriyoruz. Özellikle, Yunanistan ile ilişkilerimizde her zaman dostluk ve iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Karşılıklı yapacağımız görüşmelerle meselelerin hak, hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde ele alınmasını ve bir çözüme ulaşılmasını umuyoruz. Özel coğrafi koşulların hakim olduğu yarı-kapalı Ege Denizi`nde ülkemizin hayati hak ve menfaatleri vardır. Bu denizde karasularının hem ülkemizin, hem üçüncü ülkelerin seyrüsefer serbestisini ve açık denizlere erişimi kısıtlayacak şekilde tek taraflı olarak genişletilmemesi gerektiği konusundaki tutumumuz bellidir. Bu tutumumuzda bir değişiklik yoktur. Bu kapsamda komşumuzdan beklentimiz, Türkiye`nin Ege`de, Doğu Akdeniz`deki hakkına, hukukuna saygı göstermesi ve birtakım yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek açıklama ve eylemlerden artık vazgeçmesi ve kaçınmasıdır" dedi.
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde tam bağımsız savunma sanayii hedefinde kararlı olduklarını vurgulayarak, “Ülkemiz ve başkanlığımız özelinde gizliden ya da açıktan uygulanan her türlü ambargo, kısıtlama ve yaptırımın bizi daha da güçlendireceğine ve yerlilik oranlarımızın daha üst seviyelere taşınacağına olan inancımız sonsuzdur” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul Tersane Komutanlığı`nda, MİLGEM Projesi`nin 5`inci gemisi İstanbul (F-515) Fırkateyni`nin Denize İniş ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 3`üncü Gemi İlk Kaynak töreni gerçekleştirildi.
Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, Türkiye’nin ilk milli fırkateyn gemisi olacak MİLGEM Projesi’nin 5’inci, İstif Sınıfı Fırkateynlerin de birinci gemisi olan İstanbul Fırkateyni’nin bu kutlu günde denize ineceğini söyledi.
Ege ve Doğu Akdeniz’de haklı mücadelemizi de sürdürdüğümüz bir dönemdeyiz
"Ege ve Doğu Akdeniz’de haklı mücadelemizi de sürdürdüğümüz bir dönemdeyiz"
Dünya ve içinde bulunulan bölgenin siyasi ve iktisadi olarak büyük çalkantılardan geçmekte olduğu düşünüldüğünde Türkiye’nin güvenliğinin öneminin bir kez daha görülmüş olunacağını ifade eden Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Aynı zamanda Ege ve Doğu Akdeniz’de haklı mücadelemizi de sürdürdüğümüz bir dönemdeyiz. Böyle bir dönemde, mavi vatanın yılmaz bekçileri olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaç duyduğu platformları en yeni teknolojilerle donatılmış olarak, Türk Silahlı Kuvvetlerimize sağlama görevini yerine getirmek amacıyla savunma sanayii olarak çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Başkanlığımızca yürütülen projeler ile çok sayıda platform denizlerimizde hizmet vermeye ve bayrağımızı dalgalandırmaya devam ediyor. Projelerimiz, başkanlığımızın koordinasyonunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız ve ilgili kamu kurumlarımızın desteğiyle, ana ve alt yüklenici şirketler, KOBİ’ler, üniversiteler ve araştırma merkezleriyle geniş bir iş birliği ağı sayesinde hayata geçirilmektedir.”
Demir, muharip güçten destek unsurlarına, arama ve kurtarmadan düzensiz göç ve kaçakçılıkla mücadeleye, karakol ve devriyeden maden kaynaklarını aramaya kadar geniş bir yelpazede, sadece askeri değil sivil alana dönük de projeler geliştirdiklerini ve buna devam edeceklerini dile getirdi.
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende gemiye ilk kaynağı gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende gemiye ilk kaynağı gerçekleştirdi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz