Tarım ve Orman Bakanlığı, Koç Üniversitesi, Utah Üniversitesi, İspanya Cigüena Negra Leylek Halkalama Grubu, KuzeyDoğa Derneği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, Aras Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ve çalışma alanlarındaki köy halkının desteği ile gerçekleşen projede lift aracı ile leylek yuvalarına çıkılıyor, büyüklükleri uygun olan yavrular araçla yere indiriliyor, bacaklarına uygun çapta plastik halka takılıyor.
Plastik halkaların üzerinde bulunan kod numarası kaydedildikten ve biyometrik ölçümler yapıldıktan sonra, halkalanan yavru leylekler tekrar yuvalarına lift aracı ile bırakılarak işlem tamamlanıyor.
Doğu Anadolu Bölgesi’nde leylek türündeki kuşlar ile ilgili daha önce halkalama çalışması olmadığından, bölgedeki genç leyleklerin göç hareketleri konusunda yapılan bu çalışma ile bilimsel olarak leyleklerin yaşamları araştırılıyor.
Halkalama çalışmasının yanında bazı bireylere de uydu vericisi takılarak global anlamda leyleklerin göç hareketlerinin uydu üzerinden takip edilmesi amaçlanıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz