İdlib`in güneybatısındaki Kefrenbil beldesinde konuşlu Esed rejimi ordusuyla İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, İdlib`in güneyinde Miryen köyündeki sağlık merkezini karadan karaya atış yapılan silahlarla hedef aldı.
Saldırıda bir kadın hayatını kaybetti, bir çocuk yaralandı, sağlık merkezi ise kullanılmaz hale geldi.
İdlib`deki durum
İdlib`deki durum
Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017`de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam`daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.
Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya`nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3`ünü ele geçirip İdlib`e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018`de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi`de ek mutabakata vardı.
Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019`da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.
Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart 2020`de Moskova`da yeni bir mutabakat sağlandı.
Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı
Yükleniyor lütfen bekleyiniz