Esed rejimi güçlerinin saldırıları sonucu yüz binlerce sivilin yerinden edildiği İdlib`de, gün içinde 40 derecenin üzerine çıkan sıcaklık, çoğu kadın ve çocukların yaşadığı çadırlarda hayatı durma noktasına getirdi.
Bölgedeki aşırı sıcaklara karşı dayanıksız, eski ve çürümüş çadırlarda yaşayan aileler, kavurucu hava nedeniyle zor günler yaşıyor.
İdlib`deki İbn-i Sina Hastanesinde görevli Uzman Doktor Ammar Rahhal, yaptığı açıklamada, sıcaklıkların mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyretmesi nedeniyle çadırlarda yaşayan sivilleri olumsuz etkilediğini söyledi.
Sığınmacı kamplarda sıcaklığın 42 santigrat derecenin üzerine çıktığını belirten Rahhal, bölge halkını sıcaklara karşı uyardı.
Rahhal, bu durumdan en çok çocukların etkilendiğini ifade ederek "Saat 11.00-13.00 arası dışarıda oynayan çocuklar güneş çarpmasına maruz kalıyor, hastanede tedavi altına alıyoruz." dedi.
Esed rejiminin Halep`in güney kırsalına yoğun saldırıları sonucu zorla yerinden edilerek İdlib`deki Ermenez kampına yerleşen Yahya Uayyid, "Çadır, insanları ne yazın sıcağından ne de kışın soğuğundan koruyor. Şu an çadırda bir gün yaşamak, bir yıla bedel." değerlendirmesini yaptı.
İnşallah bir an önce evimize döneriz
"İnşallah bir an önce evimize döneriz
Göç sırasında yanlarına eşya alamadıklarını belirten 3 çocuk babası Uayyid, "Kavurucu sıcaktan etkilenen çocukları sürekli hastaneye kaldırıyoruz. Sabretmekten başka elden gelen pek bir şey yok. Çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Meyvelerin nasıl olduğunu unuttuk. İnşallah bir an önce evimize döneriz." ifadelerini kullandı.
Çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz
"Çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz"
Halep`in güney kırsalından göç eden Fatma Zeyin Ali de çocuklarını defalarca güneş çarpması yüzünden hastaneye götürdüğünü söyledi.
Çocukların ateşini düşürmek ve serinlemek için vantilatöre ihtiyaç duyduklarını ancak bunu alacak paralarının olmadığını anlatan Ali, "Kendi terimiz ile duş alıyoruz. Sürekli yıkanmamız gerekiyor. Burada hayat çok zor. Çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Allah yardımcımız olsun." diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz