İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir`deki depremin ardından tüm kurumların çok uyumlu bir çalışma sergilediğini, deprem ve diğer afetlerde Türkiye`nin aldığı aksiyonu, dünyanın en gelişmiş ülkelerinin dahi alamadığını gördüklerini ifade etti.
Bakan Soylu, İzmir`deki deprem sonrası en fazla hasarın görüldüğü Bayraklı ilçesinde yapımı devam eden konteyner kentte yaptığı incelemenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Bakan Soylu, İzmir`deki deprem sonrası en fazla hasarın görüldüğü Bayraklı ilçesinde yapımı devam eden konteyner kentte yaptığı incelemenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.
İzmir`in Seferihisar açıklarında meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere Allah`tan rahmet, yaralananlara acil şifa dileyen Soylu, depremde 116 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 1033 yaralıdan ise 9`unun tedavilerinin devam ettiğini kaydetti.
Afetin Türkiye coğrafyasının bir gerçeği olduğunu, bu depremin de bıraktığı acı tecrübeler bulunduğunu belirten Soylu, arama kurtarmadan geçici barınma merkezlerine ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar devletin ve tüm kurum ve kuruluşların örnek bir çalışmayı sahaya koyduğuna işaret etti.
Özellikle son 1 yılda yaşanan doğal afetlere karşı hızlı çalışmalar yürütüldüğüne işaret eden Soylu, "Şunu bu memleketin bir evladı olarak ifade etmek isterim, bir bakan olarak da söylemekten edep ederim ama; depremde ve afetlerde Türkiye`nin aldığı aksiyonu, dünyanın en gelişmiş ülkelerinin alabilme kabiliyeti söz konusu değildir. Bunu ne Amerika yapabilir ne Avrupa`nın herhangi bir gelişmiş ülkesi yapabilir. Bir kasırgada bile birçok gün patinaj yapan gelişmiş ülkeleri hep beraber görüyoruz." dedi.
Afet öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılacaklarla ilgili çok önemli adımlar atıldığını kaydeden Soylu, İzmir`deki çalışmalarla ilgili şunları söyledi: "Bir taraftan çadır kentler yapıldı, ardından iaşe, yemek, tüm ihtiyaçlar karşılandı. Bunlar hep birlikte yapıldı. Şundan da çok memnunum. İzmir`de çok ciddi bir uyum var. Buna ait de büyük bir memnuniyetimi ifade etmek isterim. Bundan sonra da böyle devam eder.
Depremde ufak tefek eksiklikler olur mu? Olur. Çünkü ani bir afet olayı ama buna yönelik olumlu olayların vatandaşımıza yansımasının çok yüksek olduğunu, olumsuzların da hep birlikte ortadan kaldırılmak için çaba sarf edildiği, devletin bir idare bütünlüğü sistemi içerisinde bunu sağladığı bir dönemi geçtik. Konteyner kent de depremin ardından 20-25 günlük süreçte bitmiş olacak, cuma günü tamamlanacak. Konteyner kentlere taşınmalar Allah nasip ederse pazar-pazartesi başlar."
Kaçacak, göçecek bir yerimiz kalmadı
"Kaçacak, göçecek bir yerimiz kalmadı"
Soylu, kentsel dönüşümle ilgili belediyelerle uyumlu bir şekilde adım atılması gerektiğini, bu meselenin kabul edilmesi ve mümkün olduğu ölçüler içinde bu dönüşüme tabi olunması gerektiğini dile getirdi.
İzmirli vatandaşların bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir eksiğinin olmayacağını belirten Soylu, "Bundan 1 yıl sonra İzmir`de bu yaraların sarıldığı ve bundan sonra elde edilen tecrübelerle daha hızlı ve güçlü adımların atıldığı bir tabloyu hep beraber görmüş olacağız." dedi.
Açıklamasının ardından yıkımı devam eden binalarda incelemelerde bulunan Bakan Soylu`ya, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Vali Yavuz Selim Köşger, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Mahmut Atilla Kaya ile AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli de eşlik etti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz