İbrahim Çallı’nın eserleri İzmir`de "Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası: İbrahim Çallı" isimli sergide bir araya toplandı.
İzmir Folkart Gallery`deki sergide, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası ve Ziraat Bankası başta olmak üzere birçok kurum ve özel koleksiyonerin elinde bulunan eserler yer alıyor.
Gerçekleştirilmiş en kapsamlı İbrahim Çallı sergisi olarak gösterilen sergide Çallı`nın Fatih Sultan Mehmet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Yunus Nadi portreleri ile en iyi eseri kabul edilen "Manolyalar" da bulunuyor.
Serginin proje direktörü Fahri Özdemir, Çallı`nın Cevat Dereli, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Elif Naci, Cemal Tolu gibi birçok sanatçıyı yetiştirdiğini söyleyerek, "İbrahim Çallı Türk resim sanatına farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış ve Anadolu`dan yetişmiş bir sanatçı" dedi.
Beş yıllık bir çalışma
"Beş yıllık bir çalışma"
Serginin uzun ve titiz bir çalışmanın ürünü olduğunu söyleyen Özdemir, şunları söyledi: "Çok uzun süren bir çalışmayla hazırladık bu sergiyi, yaklaşık beş yıllık bir çalışma. Bugüne kadar Türkiye`de açılmış en kapsamlı İbrahim Çallı sergisi. İbrahim Çallı`nın sağlığında da böyle bir sergi hiçbir zaman açılmamış."
23 Kasım`da başlayan sergi 17 Nisan 2022 de son bulacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz