10 milyar doları aşan bir bütçesiyle James Webb Uzay Teleskobu yakında gezegeni terk edecek ve en büyük astronomik gözlemevi olacak.
Adını uzayda çığır açan 1960`larda NASA`ya liderlik eden James Webb’den alan 7 tonluk Uzay Teleskobu, Hubble`dan 100 kat daha güçlü.
Cornell Üniversitesi Carl Sagan Enstitüsü Müdür Yardımcısı Nikole Lewis, “Kızılötesi veya ısıya duyarlı bir teleskop olarak Webb, Hubble`ın göremediği şeyleri görecek ve evren hakkında aynı derecede hayranlık uyandıran tamamen yeni bir bakış açısı sağlayacak” dedi.
Webb uzaydaki yaşam için yeni ipuçları arayacak
Webb uzaydaki yaşam için yeni ipuçları arayacak
Yıllarca süren gecikmenin ardından Cuma günü yükselmeye hazırlanan James Webb Uzay Teleskobu, yıldızlardan ve galaksilerden gelen ışığı arayacak ve kozmik yaşam hakkında fikir verecek. Kızılötesi özelliğe sahip teleskop kara deliklere bakacak; gezegenlerin atmosferlerini, su ve diğer olası yaşam ipuçlarını tarayacak.
Katlanarak rokete sığdırılacak
Katlanarak rokete sığdırılacak
Güney Amerika kıyılarından havalanacak olan Webb teleskopu o kadar büyük ki, rokete sığması için origami tarzında katlanması gerekiyor. Işık toplayan aynası birkaç park yeri büyüklüğündeyken güneşliği bir tenis kortu büyüklüğünde olan teleskop, uzaydaki yaşam arayışını bir üst seviyeye taşıyacak. Webb, evreni oluşturan Big Bang`den sadece 100 milyon yıl sonra, 13,7 milyar yıl geriye bakmaya çalışacak. Bilim adamları, bu ilk galaksilerin günümüzdeki Samanyoluna ne kadar benzediğini görmek için sabırsızlanıyorlar.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz