Ülkede günlük vaka sayısı 22 Nisan`dan bu yana dünya genelinde şimdiye kadar görülen en yüksek seviyede seyrediyor. Daha önce 8 Ocak`ta ABD`de kaydedilen 307 bin 581 vaka bir ülkede görülen en yüksek günlük vaka sayısı olmuştu.
2 bin 771 kişi hayatını kaybetti
2 bin 771 kişi hayatını kaybetti
Son 24 saatte 2 bin 771 kişinin Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği ülkede, günlük can kaybı sayısı da salgının başından bu yana görülen en yüksek noktaya ulaştı.
Hindistan`da koronavirüsten ölenlerin sayısı 197 bin 894`e yükseldi. İyileşenlerin sayısının 14 milyon 556 bin 209`a ulaştığı ülkede, 2 milyon 882 bin 204 kişinin tedavisi sürüyor.
Uzmanlar, ülke çapında vakaların artmasıyla hastanelerdeki doluluk oranlarının en yüksek seviyeleri gördüğüne işaret ederek, sağlık sisteminin "çökme noktasında" olduğu uyarısını yaptı.
Uygulanan aşı sayısı 145 milyonu aştı
Uygulanan aşı sayısı 145 milyonu aştı
Nüfusu yaklaşık 1,4 milyar olan ülkede salgına karşı yaygın aşılama kampanyası yürütülüyor. Hindistan Sağlık Bakanlığı, ülkede uygulanan aşı sayısının 145 milyon 271 bin 186 doza ulaştığını duyurdu.
Seçim kutlaması yapılamayacak
Seçim kutlaması yapılamayacak
Madras Yüksek Mahkemesinin dün Hindistan Seçim Komisyonunu ülkedeki ikinci dalganın tetiklenmesinden "tek başına sorumlu" olduğunu açıklamasının ardından Komisyon, eyalet seçimlerinin oy sayımının yapılacağı 2 Mayıs ve sonrasındaki günler için bazı kısıtlamalar getirdi.
Bu kısıtlamalara göre, siyasi partilerin kutlama yapması ve seçimlerde galip gelen adaya sertifikası verilirken 2`den fazla kişinin eşlik etmesi yasaklandı.
Virüsün bulaşıcı özelliği yüksek yeni tipleri yaygınlaşıyor
Virüsün bulaşıcı özelliği yüksek yeni tipleri yaygınlaşıyor
Salgının dünya genelindeki yeni dalgasını ilk karşılayan ülkelerden biri olan Hindistan`da, koronavirüs mutasyona uğrayarak bulaşıcılığı artan türlerinin son dönemdeki vaka artışında etkili olduğu tahmin ediliyor.
Özellikle Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya`da ortaya çıkan 3 mutasyonlu tür, uzmanlarca endişe kaynağı olarak görülüyor.
Pencap eyaleti yetkilileri, 24 Mart`ta yaptıkları açıklamada, eyalette 1 Ocak-10 Mart`ta toplanan ve gen dizilimi çıkarılan 404 numunenin yüzde 81`inde koronavirüsün ilk kez İngiltere`de ortaya çıkan daha bulaşıcı türüne rastlandığını açıklamıştı.
Sağlık Bakanı Harsh Vardhan, 8 Nisan`da yaptığı açıklamada, kitlesel hareketliliği ve sosyal etkileşimi azaltmaya yönelik tedbirlerdeki eksikliğin vaka artışında etkili olduğu itirafında bulunmuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz