Hindistan Sağlık Bakanlığı`ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 1027 kişi COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 172 bin 85`e yükseldi.
Böylelikle ülkede günlük kaydedilen ölü sayısı son 6 ayın en yüksek düzeyine ulaştı.
En yüksek vaka
En yüksek vaka
Hindistan`da son 24 saatte 184 bin 372 yeni vaka tespit edildi, toplam vaka sayısı 13 milyon 873 bin 825 oldu.
Bu, ülkede 30 Ocak 2020`de ilk COVID-19 vakasının görülmesinden bu yana en yüksek günlük vaka artışı olarak kayıtlara geçti.
En fazla ölümün olduğu 4`üncü ülke
En fazla ölümün olduğu 4`üncü ülke
Ülkede en fazla vaka, 3 milyon 519 bin 208 ile Maharaştra, 1 milyon 180 bin 397 ile Kerala, 1 milyon 83 bin 647 ile Karnataka eyaletlerinde saptandı.
Virüs bulaştıktan sonra iyileşenlerin sayısının 12 milyon 336 bin 36`ya ulaştığı ülkede, 1 milyon 365 bin 674 kişinin de tedavisi sürüyor.
COVID-19 verilerinin derlendiği "Worldometers" internet sitesine göre, Hindistan "dünyada en fazla vaka tespit edilen 2. ve virüse bağlı en fazla ölümün görüldüğü 4. ülke" konumunda bulunuyor.
Maharaştra`da yeni kısıtlamalar başlıyor
Maharaştra`da yeni kısıtlamalar başlıyor
Hint basınındaki haberlere göre, ülkede en yüksek vakanın kaydedildiği Maharaştra`da COVID-19 ile mücadele kapsamında yerel saatle 20.00`dan itibaren geçerli olacak yeni önlemler alındı.
Maharaştra Başbakanı Uddhav Thackeray, basın toplantısında, önlemlerin eyalet genelinde 15 gün uygulanacağını açıkladı.
Thackeray, bu sürede sadece temel hizmetlerin sağlanacağını söyledi.
Kuruluşlar ile halka açık yerlerin kapalı olacağını vurgulayan Thackeray, 4`ten fazla kişinin bir araya gelmesine izin verilmeyeceğini vurguladı.
Şimdi zinciri kırmak için harekete geçmenin zamanı
"Şimdi zinciri kırmak için harekete geçmenin zamanı"
Thackeray, şimdilik sokağa çıkma yasağı ilan edilmeyeceğini ama sert tedbirlerin de gerekli olduğunun altını çizdi.
Bu kısıtlamaları ilan ederken mutlu olmadığına dikkati çeken Thackeray, vaka sayılarında son bir aydır süren yükselişe değindi.
Thackeray "Şimdi zinciri kırmak için harekete geçmenin zamanı. Tek amaç hayat kurtarmak. Eğer biz hayatta kalabilirsek ekonomiyi de ayakta tutabiliriz. Ekmek teknesi önemli biliyorum ama hayatları kurtarmak da önemli" dedi.
Hindistan`da yapılan aşı sayısı 111 milyon dozu aştı
Hindistan`da yapılan aşı sayısı 111 milyon dozu aştı
Nüfusu 1,4 milyara yaklaşan ülkede hastalığa karşı kitlesel aşılama kampanyası yürütülüyor. Hindistan Sağlık Bakanlığı, ülkede uygulanan aşı sayısının 111 milyon 179 bin 578 doz olduğunu duyurdu. COVID-19 aşılama verilerinin derlendiği "Ourworldindata.org" internet sitesine göre, Hindistan, ABD ve Çin`in ardından "dünyada en fazla aşı yapılan 3. ülke" konumunda bulunuyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz