Kültür ve Turizm Bakanlığı kayıtlarına göre, Edirne`deki tabyaların inşasına 1829 yılında başlandı. Bu tabyaların en önemlisi ise Şükrü Paşa`nın karargahının bulunduğu Hıdırlık Tabyası olarak biliniyor.
I. Balkan Savaşı`nda kullanılan tabyalar, gelişen top teknolojisi sonrası önemini yitirmeye başladı.
Restorasyonu yapılan, dönemin Edirne`deki en büyük savunma tabyalarından Hıdırlık Tabyası`nda bonetler, beton sıvalar tadilat gördü. Odaların üstündeki topraklar kaldırılarak sağlamlaştırıldı.
Dehliz ve cephanelik olan bölümde sarnıç ve dehlizin devamı ortaya çıkarılarak, topçu yerleri düzenlendi.
Ardından 55 dönümlük alana sahip tabyada müze olarak düzenlenme çalışmalarına başlandı.
Kent merkezine 2,5 kilometre
Kent merkezine 2,5 kilometre
Kent merkezine 2,5 kilometre mesafede Yıldırım Mahallesi`ndeki savunma hattının müzeye dönüştürülmesine yönelik başlatılan çalışmalar tamamlandı.
Müzede Edirne müdafii Mehmet Şükrü Paşa`nın karargah olarak kullandığı tabyada, Şükrü Paşa`nın yanı sıra, savaşta Kızılay`ın müdahale anı silikon heykellerle canlandırılıyor.
Tabyada ayrıca Fatih Sultan Mehmet`in de aynı şekilde heykeli bulunuyor.
Müzedeki ses, video ve grafikler kullanılıyor
Müzedeki ses, video ve grafikler kullanılıyor
Döneme ait eşyaların sergilendiği müze, sunduğu ses, video ve grafik altyapısıyla ziyaretçilerini o döneme götürüyor, koridorlardan geçerken çatışma, taarruz sesleri duyuluyor.
Seyir terasıyla da ziyaretçilere kentin panoramik görüntüsü sunuluyor. Balkan Tarihi Müzesi olarak Türklerin bölgedeki 600 yılını anlatacak Hıdırlık Tabyası 30 Aralık Perşembe günü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy`un katılacağı törenle açılacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz