Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi`nde yer alan Aizanoi Antik Kenti`ndeki kazılar sürüyor.
Çalışmaları Kütahya Müze Müdürlüğü ve Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü`nden 120 kişi yürütüyor.
Tarihi M.Ö. 3000`li yıllara dayanan tiyatro, stadyum, Zeus Tapınağı ile Agora gibi tarihi yapılarıyla dönemin metropolislerinden biri olduğu düşünülen antik kentte kazılar, Penkalas Çayı`nda yoğunlaştırıldı.
Çalışmalar sırasında mitolojide aşk ve güzellik tanrıçası `Afrodit` ile şarap tanrısı `Dionysos` heykellerinin baş kısmının ardından Yunan mitolojisinde `Herakles` olarak bilinen yarı tanrı `Herkül`ün heykeline ulaşıldı.
Kazı Koordinatörü Prof. Dr. Gökhan Coşkun, bulunan heykelin arkeoloji literatüründeki `dinlenen Herakles` tiplemesi ile uyumlu olduğunu anlattı: “Her ne kadar baş kısmı korunmamış olsa da üzerindeki aslan postundan hareketle Herakles olduğunu çok kolay bir şekilde anlayabiliyoruz.”
`Zeus`un yarı tanrı ölümlü oğlu`
`Zeus`un yarı tanrı ölümlü oğlu`
Antik kentin en önemli kazılarından birinin yapıldığı Penkalas Çayı`nın rıhtım duvarlarının büyük kısmının açığa çıkarıldığını söyleyen Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Kazı Koordinatörü Prof. Dr. Gökhan Coşkun, dere yatağında çeşitli heykel parçaları ile karşılaşmaya devam ettiklerini söyledi.
Çaydan çıkarılan heykel, arkeolojik incelemeye alındı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz