Mevlana`nın 748. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri`nin altıncı gününde, Mevlana Kültür Merkezi`nde düzenlenen program Duhan suresinin okunduğu Kur`an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Daha sonra sahne alan Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan, "Ya Hazreti Mevlana Hak Dost", "Gel, Gel Ne Olursan Ol Yine Gel", "Sevelim Hazreti Mevlana`yı", "Ben Yürürem Yane Yane", "Sordum Sarı Çiçeğe", "Sevdim Seni Mabuduma", "Ya Olduğun Gibi Görün Ya Göründüğün Gibi Ol" eserlerinin yer aldığı Tasavvuf Müziği Konseri verdi.
Çok sayıda dinleyici Özhan`ı performansından ötürü ayakta alkışladı.
Tasavvuf tarihi araştırmacısı yazar Ömer Tuğrul İnançer`in "Mesnevi Sohbeti" yaptığı programda, Na`than Ali Kalaycı`nın Buhurizade Mustafa Efendi`nin rast makamında bestelediği na`t-ı şerif, ayakta ve sazsız olarak icra edildi.
Etkinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu`nca icra edilen "Mevlevi Ayini Şerifi" ile sona erdi.
Mevlana`nın anıldığı törenlerde icra edilen sema ayini, Mevleviliğin temel felsefesini yansıtan önemli sembolleri içerirken, sema genel olarak, kainatın oluşumunu, insanın alemde dirilişini, Allah`a olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip "İnsan-ı Kâmil`e doğru yönelişini ifade ediyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz