Hatay’da dün öğle saatlerinde başlayan yangın saatte 70 kilometreyi bulan rüzgarın da etkisiyle hızla yayıldı. Arsuz ilçesine bağlı Nergizlik ve Karahüseyinli mahalleleri arasında alevler etkisini sürdürüyor.
Petek ve Sarımazı mahalleri dehşeti yaşadı
Petek ve Sarımazı mahalleri dehşeti yaşadı
Belen ilçe merkezi yakınlarındaki Petek Evler Mahallesi`nde çıkan ve dün kontrol altına alınan yangın bölgesinde de alevler yeniden yükseldi. Binalara yakın alandaki yangın nedeniyle bazı evler alevlerin arasında kaldı. Ekiplerin müdahalesi sonucu yangın kontrol altına alındı, bölgede soğutma çalışması başlatıldı.
Belen’in Sarımazı Mahallesi vatandaşlar alevlerden canlarını zor kurtardı. Devasa alevler bir anda beldeyi sardı. Binalar araçlar alevlerin arasında kalırken vatandaşlar canlarını zor kurtardı.
Ekipler müdahale etti. Can kaybı olmadan yangın kontrol altına alındı.
Belen’de 8 kişi hastaneye kaldırıldı.
Korkunçtu, yangın inanılmaz hızlı yayıldı
"Korkunçtu, yangın inanılmaz hızlı yayıldı"
Belen sakinleri dehşet anlarını anlattı: Belen ilçesindeki bir gıda deposunda çalıştığı sırada yangına yakalanan Dilek Naz, çevreden duyduğu çığlıklar üzerine dışarıya çıktığını söyledi: "Korkunçtu. Kısa süre sonra itfaiye geldi ama rüzgarın da etkisiyle yangın inanılmaz hızlı yayıldı. Arabamı zor kurtardım."
Evimin yanışını izledim
"Evimin yanışını izledim"
Okan Türkmenoğlu alevlere evini teslim edip canını kurtardı: "Çok kısa sürede komple tüm ağaçlık alan alev aldı. O ısıyla beraber ilk başta doğal gazın kombisi yandı. İçeriye doğru da yayılınca evin tamamı yandı. Rüzgarın da etkisiyle zaten söndürme şansınız yoktu, yayıldı. Öğlene kadar yangın 5 kilometre ilerledi. Evimin yanışı seyrettim, hiçbir şey yapamadım."
Ormanlık alandaki yangına, 1 uçak, 5 helikopter, 230 arazöz, 18 dozer ve 864 personel katılıyor. Rüzgar müdahale güçleştirirken alevlerin yayılmasını sağlıyor.
Sabotaja karşı İHA’lar devrede
Sabotaja karşı İHA’lar devrede
Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada, yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili gözaltına alınanlar olduğu belirtildi, “Henüz sabotajla ilgili kesin bilgiye ulaşılamamıştır. Hem yangının seyrini hem de sabotaj ihtimalini araştırmak için bölgemizde İHA`lar görev yapmakta, kolluk kuvvetlerimiz de kapsamlı bir şekilde konuyu araştırmaktadır" denildi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, karşı karşıya kaldıkları manzarayı böyle özetledi: 11 buçuk yıldır belediye başkanlığı yapıyorum, ilk kez bu kadar organize bir yangın görüyorum, profesyonel bir ekibin sabotajı bu..."
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül "Yangının terör eylemi ve kundaklama olduğunu düşünüyoruz" dedi. 20`nin üzerinde konut ve 5 aracın zarar gördüğünü belirten Gül TRT Haber yayınında şunları anlattı:
“Vatandaşlar elinde benzin olan bir kişiyi yakaladı”
“Vatandaşlar elinde benzin olan bir kişiyi yakaladı”
"Belen, İskenderun ve Arsuz ilçelerinde yangınla mücadele etmekteyiz. Şehrimizin birçok noktasında tamamıyla terör eylemi ve kundaklama olduğunu düşündüğümüz yangınlar çıkarıldı. Çünkü bu kadar sıklıkla ve hiçbir yangının birbiriyle alakası olmayan yerlerde yani bütünleşmediği yerlerde çıkan yangınlarda aklımıza gelen bu. Şu anda tam olarak net bir bilgi yok ama Emniyet ekiplerimizin birkaç kişiyi aldığını duyduk. Dün gece vatandaşların elinde benzinle bir kişiyi yakaladıklarını ve Emniyete teslim ettiklerini biliyoruz. Terör örgütü olduğunu düşünüyoruz. Zaten sosyal medyaya baktığımız zaman PKK terör örgütünün yayın organları bu yangınları üstlenmiş durumdalar.”
Kaplumbağaya can suyu
"Kaplumbağaya can suyu"
Hatay`daki orman yangınında mahsur kalan bir kaplumbağayı itfaiye ekipleri kurtardı. Üzerine su dökülen kaplumbağa güvenli bir yere taşındı.
Yangında birçok hayvan telef oldu.
Bazı işyerleri ve evler artık kullanılamaz halde.
Bazı işyerleri ve evler artık kullanılamaz halde.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz