Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın uzaktan bağlantı ile açılışını yaptığı köprünün törenine, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu`da katıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu köprü ile bölgemize gurur verici bir yatırımı da kazandırmış oluyoruz. Batman, Mardin ve Habur sınır kapısı arasındaki irtibatı sağlayacak bu köprü bölgemiz ticaretine çarpan etkisi olacaktır." dedi.
Yeni yerine taşınan Hasankeyf`e ulaşımı sağlayacak, aynı zamanda Batman-Midyat yolunda yapılan Hasankeyf varyantı baraj gölet geçişi sorununa çözüm olacak Hasankeyf-2 Köprüsü, Dicle Nehri üzerinde inşa edildi.
Köprü, 1001 metrelik uzunluğuyla Türkiye`nin en uzun köprüleri arasına girdi. Bölünmüş yol standardındaki köprüde yayalar için de bir geçiş yolu bulunuyor.
Maksimum ayak yüksekliği 90 metre, maksimum açıklığı 168 metre olan köprü, hibrit tasarıma sahip olarak yapıldı. Köprünün 681 metresi dengeli konsol, 320 metresi prefabrik kirişli şekilde inşa edildi.
Hasankeyf-2 Köprüsü, Ilısu Barajı çalışmaları kapsamında baraj göleti altında kalan Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat yolunun göl sahası dışından yeniden inşa edilmesi ve Hasankeyf`in yeni yerleşkesine ulaşımın sağlanması için projelendirildi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz