Pakistan`da buğday hasadı
Pakistan`da buğday hasadı
Pakistan`da çiftçiler buğday hasadına başladı. Başkent İslamabad`ın dışındaki köylerde yaşayan çiftçiler ürünlerini topladı.
Kut`ül Amare hafızalardan silinmeyecek
"Kut`ül Amare" hafızalardan silinmeyecek
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kut`ül Amare`nin 100`üncü yıl dönümünde, prestij kitap ve çizgi roman yayımlama, sergi ve sempozyum düzenlemeden web sitesi ve tiyatro oyunu hazırlamaya kadar birçok yeni projeye imza atarak unutulan zaferin hafızalara kazınması için pek çok etkinlik düzenleyecek. Etkinlikler kapsamında orijinali I·ngiliz Ulusal Arsivi`nde yer alan Mehmet Emin Bey`in Kut`ül Amare`yi anlattığı hatıratı, zaferin 100`üncü yıl dönümünde yeniden yayımlandı.
Hastaneleri bile yaktılar
Hastaneleri bile yaktılar
Şırnak`ta terör örgütü PKK mensuplarına yönelik devam eden operasyonda teröristler tarafından tahrip edildikten sonra el yapımı patlayıcılarla yakılan Şırnak Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği Binası, D.T. Nurullah Kadırhan Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi görüntülendi. Sağlık kompleksini karargah gibi kullanan teröristlerin, binaların duvarlarına delikler açtığı, buralardan güvenlik güçlerine ateş ettiği, el yapımı patlayıcılarla binalara hasar verdikleri tespit edildi.
Her takıdan 1 tane yapıyor
Her takıdan 1 tane yapıyor
Eskişehir`de yaşayan emekli öğretmen Şefik Ada, kent merkezindeki atölyesinde 30 yıldır, müşterilerinin kendini özel hissetmesi için her takıdan bir tane yapıyor.
Çin Seddi`nde tarihe yolculuk
Çin Seddi`nde tarihe yolculuk
Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Çin Seddi, 2 bin yılı aşan geçmişiyle ziyaretçileri adeta tarihte bir yolculuğa çıkartıyor.Çin Seddi`nin Badaling bölümü Pekin’e yakınlığından dolayı turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölüm olarak gösteriliyor. Buna karşın duvarın Mutianyu`daki bölümü de en az Badaling’deki kadar güzel ve ulaşımı daha kolay. Çin Seddi`ne çıkış için teleferik, inişler için teleferik ve kaydırak kullanılabiliyor.
900 yıllık şadırvan izleri
900 yıllık şadırvan izleri
Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Harran Örenyeri`nde, bu yılki kazılarda 900 yıl önce yapıldığı tahmin edilen şadırvan ve ticarethane odaları tespit edildi.Milattan önce 6 binli yıllarda Moğolların saldırısına kadar, kesintisiz yerleşim yeri olma özelliğine sahip olan ve bir dönem Asur ve Emeviler`e başkentlik yapan Harran Örenyeri`ndeki kazılar sürüyor. Dört bir yanı tarihi kalıntılarla çevrili Harran`da kazılar sayesinde tarih gün yüzüne çıkarılıyor.
2 bin yıllık kitabede at yarışı kuralları
2 bin yıllık kitabede at yarışı kuralları
Konya`nın Beyşehir ilçesindeki Fasıllar Mahallesi`nde bulunan Roma dönemi kaya oyma Lukuyanus Anıtı`ndaki kitabede, at yarışı kurallarının yer aldığı bildirildi. Tarihi Hitit Misthia kentinin üzerinde kurulu mahallede; Hitit, Bizans ve Roma döneminden kalma çok sayıda anıt ve harabe bulunuyor.
Paris`te 1 Mayıs gösterileri
Paris`te 1 Mayıs gösterileri
Fransa`nın başkenti Paris`te işçi sendikalarının çağrısıyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında gösteriler düzenlendi.
Ağaçlandırma çalışmasında tarihi eser bulundu
Ağaçlandırma çalışmasında tarihi eser bulundu
Elazığ`ın tarihi Harput Mahallesi`nde ağaçlandırma çalışması yürüten işçilerden İshak Yurter, üzerinde insan, hayvan, nehir, kale ve savaş figürleri bulunan 5 metrekarelik taş kabartma buldu
Nadide tespihler müzayedede
Nadide tespihler müzayedede
Osmanlı`dan bugüne ustaların yılan ağacı, mamut, fil, balina dişi, koç boynuzu ve doğal taş gibi malzemeleri kullanarak yaptığı nadide tespihler, İstanbul`da düzenlenecek müzayedede satışa sunulacak.
İşte `Türk kılıçları`
İşte `Türk kılıçları`
Türkler`in 3 kıtaya hükmettiği kılıçlar...
Moskova`da `Şövalye Festivali`
Moskova`da `Şövalye Festivali`
Rusya`nın başkenti Moskova`da düzenlenen Uluslararası şövalye festivali "Tournament of St. George" Kolomenskoye Park`da yapıldı.
Boynuz saplı bıçaklar
Boynuz saplı bıçaklar
Balıkesir`in Edremit ilçesinde, geyik, manda, koç gibi hayvanların boynuzlarından elde edilen saplarla yapılan bıçaklar ilgi görüyor.
Miraç Kandili idrak edildi
Miraç Kandili idrak edildi
Dün, `Miraç Kandili` dolayısıyla vatandaşlar, camilerde toplanarak ibadet etti. Ülkenin en doğusundan en batısına kadar her ilde soluğu camide alan vatandaşlar, Kuran-ı Kerim okuyup, namazlar kıldı.
Toroslarda iki mevsim
Toroslarda iki mevsim
Toroslar üzerinde kış ve ilkbahar mevsimi bir arada yaşanıyor. Torosların eteğinde ilkbahar mevsimi yaşanmasına karşılık, yüksek kesimlere henüz bahar gelmedi. Konya ile Niğde arasında yer alan Bolkar dağı üzerindeki göllerin buzlarla kaplı görüntüsü doğaseverlerin ilgisini çekiyor. Çinili Göl’de buzlar yeni çözülmeye başlarken, göller ziyaretçilerini büyülüyor. Göllerin aşağı kesiminde bulunan Meydan mevkiinde ise sahipsiz atlar otlarken, atların birbiriyle mücadelesi fotoğrafa böyle yansıyor.
Romanlar Hıdırellez`de buluştu
Romanlar Hıdırellez`de buluştu
Edirne`de Romanlar, Kakava-Hıdırellez Şenlikleri kapsamında, adetleri gereği şafak sökmeden Tunca Nehri kenarında buluştu. Romanlar, genç kızların başı çektiği gruplar halinde dans ederek nehir kenarına geldi. Davul zurna eşliğinde dans eden Romanlara kent sakinleri ve turistler de eşlik etti.
Meyveyi dondan koruyan sistemin yerlisi
Meyveyi dondan koruyan sistemin yerlisi
Karaman`da tarım makineleri üreticisi bir firma, meyve bahçelerini don zararından korumak için kullanılan ve 53 bin avroya ithal edilen "don pervanesi"ni 45 bin liraya üretmeyi başardı.
Terörün camideki tahribatı
Terörün camideki tahribatı
Şırnak`ta PKK`lı teröristlerin "üs" gibi kullanarak büyük zarar verdikleri Darusselam Camisi`ndeki tahribat ortaya çıktı. Bölgenin mimarisine uygun olarak 2012 yılında üç katlı inşa edilen Darusselam Camisi`nin zeminindeki yemekhane bölümünü "üs" gibi kullanan örgüt üyelerinin, duvarlara açtığı çok sayıda delikten güvenlik güçlerine ateş açtığı giriş ve çıkışlara el yapımı patlayıcı tuzakladıkları ortaya çıktı.
Operasyonun yüzde 80`i bitti
Operasyonun yüzde 80`i bitti
Şırnak`ta terör örgütü PKK mensuplarına yönelik devam eden operasyonun yüzde 80`i tamamlandı. Bir evde töreristler tarafından tüplere tuzaklanmış patlayıcı madde ele geçirildi.
Gelincik tarlaları büyülüyor
Gelincik tarlaları büyülüyor
Karaağaç Mahallesi`nde boş tarlalarda açan gelincikler görsel şölen sunuyor. Kırmızı renkleri ve narin duruşlarıyla Lozan Caddesi`nden geçenleri büyüleyen gelincikler, duruşlarıyla adeta ziyaretçilerini davet ediyor.
Cumhurbaşkanı Özel Kuvvetler Komutanlığı`nı ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Özel Kuvvetler Komutanlığı`nı ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele operasyonlarında önemli görevler üstlenen Gölbaşı’daki Özel Kuvvetler Komutanlığı’na sürpriz bir ziyaret yaptı. Erdoğan`a, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar eşlik etti.
Deniz Aslanı-2016 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı
Deniz Aslanı-2016 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı
Genelkurmay Başkanlığı tarafından planlanan Deniz Aslanı-2016 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı`nın Ege Denizi`ndeki Türk Arama Kurtarma Sahası içinde yer alan uluslararası sularda gerçekleştirilen ilk safhasında, senaryo gereği deniz yüzeyindeki kazazedeler kurtarıldı.
İran`ın `Ninja` kadınları
İran`ın `Ninja` kadınları
İran`ın başkenti Tahran`daki Refah Spor Salonu`nda kendini savunma maksadıyla ``ninja`` eğitimi alan kadınlar, yakın dövüş ve silah kullanma teknikleri ile ilgili antremanlarını sürdürüyor. Tahran`daki Refah Spor Salonu`nda savunma ve dövüş sanatları antrenörü ve Asya Bayanlar Karate Şampiyonası`nda geçen yıl gümüş madalya kazanan Tina Ruşeniya, son zamanlarda savunma sanatlarına ilginin giderek arttığını belirtti.
Kilis`e yine roket mermisi
Kilis`e yine roket mermisi
Suriye`den ateşlenen 3 roket mermisinin Kilis`e düşmesi sonucu bir kişi yaralandı, bazı araç ve binalarda hasar oluştu. Suriye`den sabah erken saatlerde atılan roket mermilerinden biri Yaşar Aktürk Mahallesi`ndeki Yaşar Aktürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki duvara, ikincisi aynı bölgeye yakın bir sokağa isabet etti. Polis ekipleri, çevrede güvenlik önlemi aldı. Patlama nedeniyle araç ve binalarda hasar oluştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz