Ayder Yaylası`nda kar
Ayder Yaylası`nda kar
Doğu Karadeniz`de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altına düşmesi sonucu yüksek kesimlere kar yağarken, Rize`nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası da beyaz örtüye büründü.
Çanakkale Kara Savaşları`nın 101. yılı
Çanakkale Kara Savaşları`nın 101. yılı
Çanakkale Kara Savaşları`nın 101. yılı dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve yabancı ülke temsilcilerinin katılımıyla Şehitler Abidesi`nde tören düzenlendi.
M.Ö`ye ait ilginç mozaik
M.Ö`ye ait ilginç mozaik
Hatay`da, teleferik yapımı sırasındaki sondaj çalışmasında tespit edilen tarihi kalıntılar üzerine başlatılan kurtarma kazısında, üzerinde üç sahnenin yer aldığı ve Grekçe ``Neşeli ol hayatını yaşa`` yazılı mozaik bulundu.
3. Ihlara Klasik Otomobil Rallisi
3. Ihlara Klasik Otomobil Rallisi
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Aksaray Belediyesi organizasyonuyla düzenlenen Ihlara Klasik Otomobil Rallisi`nin üçüncüsü, Aksaray`da kent meydanında verilen startla başladı.
Türkiye`nin Maldivler`i: Salda Gölü
Türkiye`nin Maldivler`i: Salda Gölü
Burdur`un Yeşilova ilçesinde bulunan, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler`e benzetilen Salda Gölü`nün turizme kazandırılması için Kaymakamlık tarafından çalışma başlatıldı.
Çanakkale Destanı Müzesi
Çanakkale Destanı Müzesi
Gelibolu Yarımadası`ndaki Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi·`nde bulunan müzede yapılan çalışma ve düzenlemeler sayesinde ziyaretçi sayısının iki katına çıkması bekleniyor.
Çin`de `Tarımsal Işık Festivali`
Çin`de `Tarımsal Işık Festivali`
Çin`in Zhuhai şehrinde yaklaşık 38 bin metrekarelik bir çiçek tarlası milyonlarca led ışık ile oluşturulan "Tarımsal Işık Festivali" katılımcılarını ağırladı.
23 Nisan Çankaya Köşkü Çocuk Şenliği
23 Nisan Çankaya Köşkü Çocuk Şenliği
Başbakan Davutoğlu`nun katılımıyla Köşk`te ilk kez gerçekleştirilen şenlikte, 81 ilden şehit, gazi çocukları, herhangi bir alanda üstün başarı elde etmiş ilk ve ortaokul öğrencileri ile Suriye uyruklu yetim çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Suriye sınırına askeri sevkiyat
Suriye sınırına askeri sevkiyat
Gaziantep`te 5. Zırhlı Tugay Komutanlığında konuşlu zırhlı personel taşıyıcı araçlar tırlarla Kilis`e hareket etti. Zırhlı araç yüklü tırlara, polis ve jandarma ekipleri eskortluk etti. Konvoyun geçişi sırasında geniş güvenlik önlemi alındı.
Masallardaki gibi saray
Masallardaki gibi saray
İspanya`nın Granada şehrinde kurulu El Hamra Sarayı, İslam mimarisinin günümüze kadar ulaşan en önemli şaheserlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Taş ve tahta işleme, mozaik ve çini başta olmak üzere çok sayıda el sanatı dalından örnekler sunan sarayın temeli 1232 yılında Beni Ahmer devletini kuran I. Muhammed (Muhammed bin Ahmer) zamanında atılmıştır. Dünyanın yedi harikasından birisi olarak nitelenen saray, Binbir Gece Masalları`nda betimlenen gerçeküstü saraylara da benzetiliyor.
Peynirin en tatlı halleri
Peynirin en tatlı halleri
En çok tüketilen süt ürünlerinden peynirin, bazı gıda ürünleriyle buluşması sonucu ortaya çıkan künefe, Kemalpaşa tatlısı, höşmerim, peynir helvası gibi Türk mutfağının damak tatları, yıllardır yiyenlerin vazgeçemediği lezzetler arasında yer alıyor. Bursa`nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yaklaşık 50 yıldır üretilen Kemalpaşa tatlısı, içeriğindeki yoğun peynirden dolayı vazgeçilmez tatlılar arasında bulunuyor.
Siz hangi evde yaşardınız?
Siz hangi evde yaşardınız?
Avusturya`nın Terfens kentinde inşa edilen ters eve turistler yoğun ilgi gösteriyor. Turistik amaçlı inşa edilen evin tasarımı mimarlar Irek Glowacki ve Marek Rozhanski`ye ait. 8 ayda inşa edilen eve turistler yoğun şekilde ziyaret ediyor. Evin her tarafına yerleştirilmiş eşyalar ters şekilde monte edildi.
Teröristlerin 4 odalı `in`i
Teröristlerin 4 odalı `in`i
23 Nisan`da düzenlenen "Şehit Tank Uzman Çavuş Özcan Mutlu Operasyonu" kapsamında, Şırnak`ın Uludere ilçesi Kureşin Tepe bölgesinde teröristlere ait mağara ve sığınaklar tespit edildi. Operasyonda, bölücü terör örgütü mensuplarının kullandığı yaklaşık 80-100 metre uzunluğunda, içinde dört oda bulunan mağara, kullanılamaz hale getirildi. Mağara içerisinde 1 doçka uçaksavar, 1 Bixi-PMKS makineli tüfek,1 RPG-7 roketatar, 10 RPG-7 mühimmatı, 250 elektrikli fünye ele geçirildi.
Kaleiçi UNESCO yolunda
Kaleiçi UNESCO yolunda
Antalya Muratpaşa Belediyesi, Bergama Krallığı`ndan Roma`ya, Bizans`tan Selçuklu`ya ve Osmanlı`ya kadar zengin bir tarihi geçmişe sahip Kaleiçi`nin, UNESCO`nun Dünya Miras Listesine alınması için başvuruda bulunmaya hazırlanıyor. Kaleiçi`ndeki UNESCO adaylığı için kültürel miras örnekleri arasında geleneksel evlerde yer alıyor.
Çingenelerin muhteşem evleri
Çingenelerin muhteşem evleri
Moldova`daki çingenelerin evleri sarayları aratmayan görüntüleriyle şaşırtıyor. Soroca şehri ülkede çingene nüfusunun en yoğun olduğu kentlerden biri... Şehir adeta çingenelerin başkenti sayılıyor.
Esed rejimi sivilleri vurdu
Esed rejimi sivilleri vurdu
Suriye`de Esed rejimine bağlı güçlerin Halep`te muhaliflerin kontrolündeki Kellase semtine "fil" adı verilen füzelerle saldırması sonucu 3 kişinin öldüğü bildirildi. Saldırının ardından sivil savunma ekipleri ve vatandaşlar, yıkılan binaların enkazında arama kurtarma çalışmaları başlattı.
Bunlar tamamen gerçek
Bunlar tamamen gerçek
27 yaşındaki at bakıcısı Melody Hamer`in hayvanların üzerine yaptığı şekiller hayranlık uyandırdı.
Edirne`de ilginç görüntü
Edirne`de ilginç görüntü
Edirne’de iki gün boyunca etkili olan sağanak yağış yaşamı olumsuz etkilerken önceki gün kent merkezinin üzerine çöken kara bulutlar dikkat çekti.
Bunlar da toprak damacana
Bunlar da toprak damacana
Aydın`ın Karacasu ilçesinde 8`inci kuşak çömlek ustalığı yapan Ali Bardak, toprağı kendine has kırmızı rengiyle diğerlerinden ayrılan ilçede, plastik damacanaya alternatif olarak toprak damacana üretiyor.
`Çernobil`in 30`uncu yıldönümü
`Çernobil`in 30`uncu yıldönümü
Dünyanın en büyük nükleer faciasına sahne olan Çernobil Nükleer Santrali`ndeki patlamanın üzerinden 30 yıl geçmesine karşın felaketin izlerini silmek için hala çaba gösteriliyor. Ukrayna’nın başkenti Kiev’e 110 kilometre uzaklıktaki santralde 26 Nisan 1986’da meydana gelen kazanın sonuçları, uluslararası gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Radyasyon yayma riski süren santral, 2065 yılına kadar devam etmesi beklenen çalışmalarla tamamen ortadan kaldırılacak.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz