Kuş Cenneti`nde `işler yolunda`
Kuş Cenneti`nde `işler yolunda`
Dünyanın önemli sulak alanlarından Gediz Deltası`ndaki İzmir Kuş Cenneti, baharın gelmesiyle canlandı. Uzun göç yollarından gelerek İzmir Kuş Cenneti`nin en büyük kolonisini oluşturan flamingolar, bölgedeki yerlerini aldı. Günün ilk ışıklarıyla hayatın canlandığı sulak alanlarda flamingoların hareketliliği görsel şölene dönüşüyor. Fotoğraf tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği İzmir Kuş Cenneti`ndeki son kuş sayımında ise 40 binin üzerinde su kuşunun bulunduğu tespit edildi.
Ekvador`da 7,8 büyüklüğünde deprem
Ekvador`da 7,8 büyüklüğünde deprem
Güney Amerika ülkelerinden Ekvador`un kuzeybatı kıyı kesiminde 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları devam ederken, depremden sağ kurtulanlar zor şartlar altında bekleyişlerini sürdürüyor.
Cumhurbaşkanı Kutlu Doğum Haftası`na katıldı
Cumhurbaşkanı Kutlu Doğum Haftası`na katıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığınca Sinan Erdem Spor Salonu`nda düzenlenen ``Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet`` temalı Kutlu Doğum Programı`na katıldı.
Çanakkale ruhunu yaşattılar
Çanakkale ruhunu yaşattılar
Çanakkale şehitlerini anmak, Çanakkale ruhunu millete anımsatıp yaşatmak amacıyla 210 kişinin rol aldığı ve Osman Gazi`nin rüyası ile başlayan "1915-Bir Hilal Uğruna" gösterisi Halkapınar Spor Salonu`nda gerçekleştirildi. İstanbul`un fethi, Çanakkale Zaferi ve Çanakkale`de korunan değerlerin sergilendiği gösteri 76 dakika sürdü.
Kadınlar tuğla yapıyor
Kadınlar tuğla yapıyor
Kuzey Darfur`daki El-Faşir ilçesine bağlı Abu Shouk mülteci kampında iç savaştan kaçarak yaşamını sürdüren kadınlar, ağır işçilik gerektiren geleneksel tuğla fabrikasında çalışarak geçimlerini temin etmeye çalışıyor. Darfur`da 2003 yılında başlayan iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda binlerce kadın, hayatta kalabilmek ve çocuklarına bakabilmek için ağır işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar.
Anneye kavuşma anı
Anneye kavuşma anı
Anadolu kırsalında kuzu ve oğlakların, meraya otlatılmaya götürüldükten bir gün sonra dönüşlerinde özlemle bekledikleri annelerine kavuşma anları, renkli görüntülere sahne oluyor. Üretim maliyetini düşürmesi nedeniyle özellikle bu dönemde yetiştiriciler, yaylalara götürdükleri ve geceyi orada geçirdikleri hayvanlarını, her gün belirli saatlerde bulundukları yerleşim birimine indirerek hem yavrularını emzirmelerini sağlıyor hem de sütlerini sağıyor.
İdlib`te pazar yerine saldırı
İdlib`te pazar yerine saldırı
Suriye ordusuna ait savaş uçağı, İdlib`in Maret El Numan ilçesindeki pazar yerine saldırı düzenledi. Düzenlenen hava saldırısında pazar yerinde bulunan sivil vatandaşlar hayatını kaybederken, çok sayıda kişi yaralandı.
Peribacalarında büyüleyici anlar
Peribacalarında büyüleyici anlar
Doğal oluşumlarıyla ünlü Kapadokya`da 3D Mapping teknolojisiyle peribacalarının üzerine görüntü yansıtılarak hazırlanan görsel şölen turistlerin beğenisine sunuluyor. Zelve Açık Hava Müzesi`nde izleyicilerin beğenisine sunulan gösteride, Kapadokya`nın oluşumu, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait film ve animasyonlarla peribacaları üzerine yansıtılıyor.
EXPO için bitki heykeller
EXPO için bitki heykeller
Antalya`da 22 Nisan Cuma günü kapılarını açacak EXPO 2016 Antalya kapsamında yapılan ve ziyaretçilerin gözdesi olması beklenen bitki heykellerine son dokunuşlar yapılıyor. Deve, aslan, fil, zebra, insan, tavşan, mamut, Çin kraliçesi, İpek Yolu kervanı başta olmak üzere çok sayıda figürün yer aldığı alanda, yeşillenen bitkiler ve açan çiçekler görsel şölen oluşturdu.
Davutoğlu 23 Nisan çocuklarıyla
Davutoğlu 23 Nisan çocuklarıyla
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Çankaya Köşkü`nde 38. TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği`ne katılacak çocukları kabul etti. Başbakan Davutoğlu, çocuklarla özçekim yaptı, onlarla sohbet ederek tokalaştı.
Ezidiler`in `Kırmızı Çarşamba Bayramı`
Ezidiler`in `Kırmızı Çarşamba Bayramı`
Rumi takvime göre Nisan ayının ilk çarşamba gününün kutsal olduğuna inanan Iraklı Ezidiler, "Kırmızı Çarşamba Bayramı"nı kutlamak için Duhok iline bağlı Şeyhan ilçesinde yer alan Laleş tapınağında biraraya geldi. Ezidiler, kutsal mekanları Laleş`te mum ya da çıra yakarak dua edip ibadetlerini gerçekleştirdi.
New York`ta Türk şöleni
New York`ta Türk şöleni
ABD`de İlerleme için Türk Enstitüsü (TIP), Ermeni soykırımı iddialarının yoğunlukla tartışıldığı 24 Nisan öncesinde New York`ta Türk Şöleni düzenledi.
Van Gölü`nde ilkbahar
Van Gölü`nde ilkbahar
Van`da uzun süren kış aylarının ardından havaların ısınmasıyla canlanan doğa, güzelliklerin ortaya çıkmasını sağladı. Özellikle Van ve Hakkari illerinin yüksek kesimleriyle Van Gölü sahillerinin ulaşılması güç noktalarında baharla açan ters laleler de bu güzellikler arasında yer alıyor. Yöre halkı tarafından kutsal kabul edilen ve "ağlayan gelin" olarak da bilinen ters laleler, tanıtım ve turizmde önemli bir yer tutuyor.
Yüksekova`daki operasyon bitti
Yüksekova`daki operasyon bitti
Hakkari`nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik yürütülen "Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle" operasyonu tamamlandı.
Türk futbolu modern statlara kavuşuyor
Türk futbolu modern statlara kavuşuyor
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), hizmete girenlerin yanı sıra yapımı süren projeler olmak üzere toplam 509 bin koltuk kapasiteli 18 stadı 3 yıl içinde Türk futboluna kazandırmış olacak.
Meksika`da Ortaçağ Festivali
Meksika`da Ortaçağ Festivali
Meksika`nın 2012`den bu yana her yıl kutlanan Ortaçağ Festivali insanların yoğun ilgisini çekiyor. Üç gün boyunca sürecek olan festival sırasında müzisyenler, oyuncular ve dansçılar La Marquesa ormanında yaratılan ortaçağ konseptindeki sahnelerde çeşitli performanslar sergiliyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz