İnanç turizminin vazgeçilmezi: Şanlıurfa
İnanç turizminin vazgeçilmezi: Şanlıurfa
"Peygamberler şehri" olarak nitelendirilen Şanlıurfa, on bir ayın sultanı ramazanın müjdecisi üç aylarda manevi bir atmosfere bürünüyor. Hazreti İbrahim, Eyyüp, Musa, Şuayip başta olmak üzere birçok peygambere ev sahipliği yapan kent, dünya inanç turizminde Mekke, Medine ve Kudüs`ten sonra 4`üncü sırada yer alıyor.
Bahar onlara da geldi
Bahar onlara da geldi
Gaziantep Hayvanat Bahçesi sakinleri, ısınan havaların ve baharın tadını çıkarıyor. Her gün onlarca kişi tarafından ziyaret edilen hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanlar, günün büyük bölümünü havuzlarda ya da güneşlenerek geçiriyor.
Türk Yıldızları nefes kesti
Türk Yıldızları nefes kesti
Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi ``Türk Yıldızları``, Şanlıurfa`da gösteri uçuşu yaptı.
Filistin halkının sabrını kaktüslere çizdi
Filistin halkının sabrını kaktüslere çizdi
TRT Arapça kanalının yayınladığı, Filistinli Ahmet Muhammet Kamil Yasin`in kaktüs yapraklarına resim olarak işlediği "direniş ve sabır" temaları büyük ilgi gördü. Filistinli genç sanatçı Yasin, Filistin halkının yaşadıklarını "direniş ve sabır" temalarında ele alıp, Arapça’da "sabbar" denilen kaktüsün yapraklarına resim olarak işliyor.
İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi
İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve zirveye katılan liderler aile fotoğrafı çektirdi.
Bosna Hersek`te ilkbahar
Bosna Hersek`te ilkbahar
Bosna Hersek`in güneyindeki Çaplyina şehrinin tarihi Türk köyü Poçitely, ilkbaharın gelmesiyle ayrı bir güzelliğe büründü. Baharın farklı renklerini, taştan yapılmış evleri ve sokaklarının zerafetiyle ziyaretçilerine sunan köy, Bosna Krallığı`ndan kalma kalesi ve Osmanlı dönemine ait cami, medrese ve hamamıyla ülkenin en gözde turizm merkezlerinden biri olarak ayakta durmaya devam ediyor. Burada gezenlere başka bir dünyadalarmış hissi veren bu otantik yer, "Hersek`in İncisi" olarak da biliniyor.
Milli piyade tüfeğine yoğun talep
Milli piyade tüfeğine yoğun talep
Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretilen milli piyade tüfeği MPT-76`ya ABD, Şili, Azerbaycan gibi ülkelerden talep olduğu bildirildi.
Köpekbalıklarıyla özel bir gece
Köpekbalıklarıyla özel bir gece
Paris’in simgelerinden Eiffel Kulesi’nın karşısında bulunan Paris Akvarumu yönetimi, köpek balıkları üzerine yapılacak araştırmaları kolaylaştırmak için akvaryumun ortasına bir oda yaptırdı. Uluslararası konaklama firması airbnb, Paris akvaryumu yöneticileriyle işbirligi yaparak, odayı 3 günlüğüne kiraladı. Air bnb dünya genelinde yaptığı bir yarışma ile birer geceliğine 3 çifte, köpek balıklarıyla dolu akvaryumda unutulmaz bir gece yaşattı.
Doğal stüdyo: lale bahçesi
Doğal stüdyo: lale bahçesi
Konya`da bir firmaya ait 300 dekar büyüklüğündeki lale bahçesi, halka açık olduğu iki gün içinde yüzlerce fotoğraf meraklısı ve profesyonel fotoğrafçı tarafından doğal stüdyo olarak kullanılıyor.
Tayland`da Songkran Festivali
Tayland`da Songkran Festivali
Tayland`da Tay yeni yılı Songkran, başkent Bangkok`da geleneksel su savaşı festivaliyle kutlandı. Tayland`da `Songkran` olarak bilinen ve üç gün süren su festivali kapsamında Tayland halkı ve turistler su tabancaları ile su savaşları düzenliyor.
Türkiye sınırına geliyorlar
Türkiye sınırına geliyorlar
Terör örgütü DAİŞ`in Suriye`nin kuzeyindeki Düdyan, Baragide ile Kafr Han köylerinin kontrolünü yeniden sağlaması üzerine bölgede yaşayan halk güvenli bölgelere göç etmeye başladı.
Künefe Avrupa yolunda
Künefe Avrupa yolunda
Tel kadayıfın arasına konulan özel tuzsuz peyniriyle tereyağında kızartılan ve üzerine dökülen şerbetiyle eşsiz bir tada dönüşen Antakya künefesi, Avrupa Birliği (AB) marka tescili almaya hazırlanıyor. Osmanlı mutfağının en önemli tatlıları arasında yer alan, dünyanın ilk peynir tatlısı olarak bilinen künefe, yüzyıllardır Türk damak tadına hitap ediyor.
Bu kilimler yıllara meydan okuyor
Bu kilimler yıllara meydan okuyor
Osmaniye merkeze bağlı Karatepe köyünde bitkilerin kök, dal, yaprak ve çiçeklerinden kaynatarak elde edilen kök boyayla boyanmış yün ipliklerle dokunan kilimler, renkleri solmadan uzun zamanlar kullanılıyor. Karatepe kilimlerinin en büyük özelliği, asırlar öncesinden günümüze aktarılan motiflerin bitkilerden elde edilen kök boyayla boyanmış yün iplikleriyle dokunmasından elde edilmesi ve renklerin asırlarca solmadan canlılığını korumasıdır.
Vaha hayatını anlatan müze: Zagora
Vaha hayatını anlatan müze: Zagora
Fas`ın çölle kaplı Zagora kentinde yer alan Dera vadisindeki Zagora Müzesi, vahalardaki günlük yaşamı anlatıyor. Zagora müzesi adı verilen müzede, çölde ve vahada yaşayan insanlara ait kıyafetler, mobilyalar, ev eşyaları sergileniyor
Sevilla`da panayır coşkusu
Sevilla`da panayır coşkusu
İspanya`nın güneyindeki Endülüs bölgesinin turistik şehirlerinden Sevilla`da 169 yıllık geçmişe sahip "Feria Abril" (Nisan Fuarı) panayırı yöre halkı için büyük bir ekonomik katkı, turistler için ise görsel bir şölen olmaya devam ediyor. Kent merkezinde 15 sokağa yayılan geniş bir alanda gerçekleşen ve 5 gün süren panayırda her zaman olduğu gibi flamenko kıyafetli kadınlar, bölgeye özgü süslü at arabaları ve bir flamenko türü olan "Sevillana" dansı öne çıktı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz