Van`da gündüz devriye ve gözetleme faaliyetleriyle 295 kilometrelik İran sınırını göz hapsinde tutan güvenlik güçleri, geceleri de termal ve gece görüş özelliği olan kameralar ile sınır güvenliğini sağlıyor.
İHA ve SİHA`lar ile kameralarla tespit edilen olaylara anında müdahale eden asker, özel harekat polisleri, jandarma ve güvenlik korucuları yasa dışı geçişleri, kaçakçılık faaliyetlerini ve teröristlerin sızma girişimlerini engelliyor.
Komşu ülke ile en uzun sınıra sahip olan Van`da, yasa dışı göçün engellenmesi, kaçakçılık faaliyetlerinin durdurulması ve PKK`lı teröristlerin ülkeye sızmalarının önüne geçilmesi amacıyla sınır hattında üst düzey güvenlik önlemleri alınıyor.
Bu kapsamda inşasına başlanan modüler beton duvar çalışmasının yaklaşık 6 kilometrelik bölümünün tamamlandığı İran sınır hattında, duvarın kalan kısmının tamamlanmasına, hendek kazma ve gözetleme kulelerinin sayısının artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.
Sınır boyunca güvenliğin daha sıkı tutulması için bölgeye takviye olarak gönderilen askeri birlikler ile özel harekat polisleri, sağladıkları koordinasyon, onlarca zırhlı araç, drone, termal kamera, İHA ve SİHA`ların da desteğiyle İran sınırını kontrol ediyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz