Dünya çapında adından söz ettiren tarihi değerleri, kadim gelenekleri, kültürü ve damak çatlatan lezzetleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bölgede Kurban Bayramı ile ziyaretçi hareketliliği de arttı.
Tarihi mekanları ve lezzet duraklarıyla ilgi çeken Gaziantep, yerli ve yabancı turistlerin tercihleri arasında yer aldı.
Zeugma Mozaik Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Elmacı Pazarı, Gaziantep Kalesi ve Gaziantep Hayvanat Bahçesi gibi mekanlarda, normalleşmeyle başlayan turizm hareketliliği bayram tatiliyle daha da yoğunlaştı.
UNESCO`nun gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil ettiği kentte restoranlar, turistlerin ilgi gösterdiği mekanların başında geliyor. Kente gelen yerli ve yabancı turistler, tarihi mekanları ziyaret ederken, yöresel lezzetleri de tatma imkanı buluyor.
Konuklarına kültür ve inanç turizmini bir arada sunan "peygamberler şehri" Şanlıurfa, Hazreti İbrahim`in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl, "tarihin sıfır noktası" diye nitelendirilen UNESCO Dünya Mirası Listesi`ndeki Göbeklitepe, konik kubbeli evleriyle bilinen tarihi Harran ilçesi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Halfeti gibi birçok önemli noktayı gezme imkanı sunuyor.
Kente gelen ziyaretçiler, Şanlıurfa`nın kadim tarihine tanık olmanın yanı sıra yöresel müziklerin çalındığı ünlü sıra gecelerine katılıp, lahmacun, ciğer ve çiğ köfte gibi bölgenin yöresel lezzetlerini tatma fırsatı yakalıyor.
Adıyaman`ın Kahta sınırları içerisinde bulunan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi`nde yer alan 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı`nda da Kurban Bayramı`yla birlikte yoğunluk arttı.
Normalleşmeyle birlikte günde bin kişiyi ağırlayan Nemrut Dağı, bayram tatiliyle bu sayıyı daha da yukarılara taşımış durumda. Yerli ve yabancı turistler, Nemrut Dağı`na yaptıkları 800 metrelik tırmanışın ardından güneşin doğuşunu yada batışını izleyerek o anları ölümsüzleştiriyor.
Kommagene Krallığı başta olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapan Perre Antik Kenti de kente gelen ziyaretçilerin gezdikleri diğer bir adres.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz