Gauteng Eyaleti Başbakanı David Makhura, bugün Johannesburg`un Soweto bölgesinde yaşanan olaylarda 10 kişinin daha hayatını kaybettiğini bildirdi.
Makhura, yeni ölümlerle birlikte Gauteng`de olayların başından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının 19`a yükseldiğini belirtti.
Gauteng`de olaylarla ilişkisi olduğu tespit edilen 400 kişi gözaltına alındı.
KwaZulu-Natal Başkanı Sihle Zikalala da düzenlediği basın toplantısında, eyalette bugüne dek 26 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek bu kişilerin çoğunluğunun yağmalama sırasında çıkan izdihamda can verdiğini aktarmıştı.
Böylece, Gauteng ve Kwazulu-Natal`da 9 Temmuz`dan bu yana hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 45`e yükselmiş oldu.
Yağmacılar sokaklarda
Yağmacılar sokaklarda
Hakkında 15 ay hapis cezası verilen eski Cumhurbaşkanı Zuma`nın affedilmesi talebiyle 9 Temmuz`da başlayan protestolar, kısa sürede şiddet olayları içeren ayaklanmalara dönüştü.
Kwazulu-Natal eyaletinin Durban ve Pietermaritzburg kentleri ile Gauteng eyaletinin Johannesburg kentinde çok sayıda mağaza ve iş yeri yağmalandı.
Zuma`ya 16 ayrı suçlama
Zuma`ya 16 ayrı suçlama
Zuma; yolsuzluk, haraç, dolandırıcılık, vergi kaçakçılığı ve kara para aklama dahil 16 ayrı suçlamadan yargılanıyor.
29 Haziran`da Anayasa Mahkemesi tarafından mahkemeye itaatsizlik suçundan 15 ay hapis cezasına çarptırılan Zuma, mahkemenin aldığı bu karara karşı dirense de 8 Temmuz`da Nkandla kentinde güvenlik güçlerine teslim olmuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz