Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu bünyesinde sema meşk eden Özkan Gültepe, bu yıl "İrfan Vakti" temasıyla düzenlenen Mevlana`nın 748. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenlerinin manevi heyecanını yaşıyor.
Tasavvuftaki yeri ve manevi öneminden etkilenerek tespih yapmaya başlayan 42 yaşındaki Gültepe, akşama kadar el emeğiyle işlediği taneleri sabırla birbiri ardına diziyor.
Atölyesindeki mesaisinden sonra da Şeb-i Arus etkinliklerine hazırlanan Gültepe, akşam da "Mevlevi Ayini Şerifi"nde mensubu oluğu semazen topluluğuyla sema icra ediyor.
Gültepe, 13 yaşından beri sema meşk ettiğini, 11 yıldır da tespih ustalığı yaptığını söyledi.
Gültepe, tespihin yapım sürecini, Hz. Mevlana`nın insanın ruhi şekillenme sürecini anlatan "Hamdım, piştim, yandım" sözüyle de benzeştirdiğini anımsattı.
Gültepe, "Tespihin manevi anlamını kelimelerle izah etmemiz çok zor elbette ama tespih ve tesbihat çok önemlidir. Allah`ı zikretmekte kullanılan bir araçtır ve manevi olarak gönüldeki bir hisleniş, manevi bir hazdır. Sema ederken ayağımızla her çark attığımızda Allah`ı zikrederiz. Akşama kadar tespihle elimizde yaptığımız zikri, sema meydanında ayağımızla çark atarak yaparız. Bu benzerlik de bize çok manidar gelir ve bu tespih ustalığı hikayemizde de bizi çok etkileyen bir hadisedir" dedi.
Sema ederken ise kelimelerle ifade edemeyeceği duygulara büründüğünü söyleyen Gültepe, "Çok özel duygular yaşıyoruz. Anlatılması doğru değildir ama çok muhteşem duygulara büründüğümüzü söyleyebilirim. Hatta Mevlevi büyüklerinin şöyle bir sözü vardır: `Gören sanır ki safadan sema`-ı rah ederim, döner döner bakarım kuy-i yare ah ederim.` Dışarıdan görünenlerden başka içinde çok değişik duygular oluyor" açıklamasında bulundu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz