Kartal`daki Türkiye Beyazay Derneği Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi`nde bağımsız hareket ve beyaz baston eğitimi alan görme engelliler, rahatlıkla günlük işlerini halledebiliyor.
Ağabeyi hariç kendisi ve 3 kardeşinde de görme engeli olan Yıldırım, görme engellilere eğitim vermenin mutluluğunu yaşıyor.
Görme engellilere 28 yıldır beyaz baston eğitimi veren 52 yaşındaki Yıldırım, yaklaşık 9 yıldır derneğe bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitmen olarak görev yapıyor.
Selman Yıldırım, yaptığı açıklamada, 1992`de Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi`nde eğitim aldığını söyledi.
Burada verilen sertifikayla daha sonra bağımsız hareket eğitmeni olarak eğitime devam ettiğini aktaran Yıldırım, 28 yıldır eğitmenlik yaptığını belirtti.
Yıldırım, Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi`nde 6 ay yatılı olarak eğitim aldığını dile getirerek, eğitimin ardından aynı kurumda işe başladığını ve oradan emekli olduğunu anlattı.
Halk eğitim merkezinde görev aldığını ifade eden Yıldırım, beyaz bastonun görme engelliler için önemini vurguladı.
Halk eğitim merkezinde görev aldığını ifade eden Yıldırım, beyaz bastonun görme engelliler için önemini vurguladı.
Beyaz bastonun bağımsız hareketin temeli olduğunu belirten Yıldırım, "Beyaz baston görme engellinin en yakın arkadaşından daha sadık arkadaşıdır. Gözüdür, ayağıdır. Görme engellinin her şeyidir." dedi.
Yıldırım, görme engellinin bağımsız hareketi yoksa birilerine muhtaç olarak bir köşede oturduğunu ancak bağımsız hareket eğitimini aldıktan sonra işlerini evinde yapabildiğini veya beyaz bastonla dışarıya çıkabildiğini dile getirdi. Yıldırım, dışarıya çıkması için beyaz bastonun mutlak şart olduğunu kaydetti.
Görme engellilerin beyaz bastonu eğitim alarak kullanabileceğini, eğitim alınmadan kullanıldığında sıkıntı yaşanacağını anlatan Selman Yıldırım, "Beyaz bastonda sarkaç hareketi var, sarkaçta sağ adım attığında baston sol tarafta, sol adımını attığında ise sağ tarafta. Adımını atacağı yerleri sarkaçla takip ediyor. Beyaz baston olmasa görme engelliler bunun eğitimini almadığı müddetçe bir şey yapamaz." diye konuştu.
Yıldırım, tamamen görme engelli birinin, kendisi gibi görme engellilere beyaz baston kullanımı için bağımsız hareket dersi veremeyeceğini dile getirerek, "Çünkü yüzde yüz görme engelli biri, kişiye hareketlerini elinden tutarak, dokunarak öğretebilir ama eğitici görmediği için hata yapıp yapmadığını bilmediğinden görmesi şart. Yüzde yüz görme engelli birisi bağımsız hareket dersi veremez." dedi.
Kurumda ortalama 100 kursiyere beyaz baston eğitimi verdiğini söyleyen Yıldırım, bunlardan hepsinin başarılı olmadığını, kursiyerler arasında verilen eğitimi evinde uygulayacak kadar öğrenenler ile istediği yere çok rahatlıkla gidebilecek eğitimi alanların da olduğunu kaydetti. Yıldırım, kurumun başarılı olan kursiyerlere sertifika verdiğini ifade etti.
Aileler görme engelli çocuklarını her konuda eğitime göndersin
"Aileler görme engelli çocuklarını her konuda eğitime göndersin"
Selman Yıldırım, görme engelli çocuğu olan ailelere şu çağrıda bulundu: "Aileler kesinlikle görme engelli çocuğum var diye toplumdan saklamasın. Her konuda eğitime göndersinler. Çocuğu görme engelli ama o çocukta öyle yetenekler var ki sağlam insanlardan çok güzel şeyler yapacaklarından eminim. Yeter ki eğitim almaları için çocuklarına güvenip destek versinler."
Görenlerin gözü ne kadar önemliyse beyaz baston da bizim için o kadar önemli
"Görenlerin gözü ne kadar önemliyse beyaz baston da bizim için o kadar önemli"
Görme engelli kursiyerlerden 16 yaşındaki Firdevs Melike Alkan, özel eğitim ve rahabilitasyon merkezindeki çeşitli branşlarda yaklaşık 10 yıldır eğitim aldığını söyledi. Beyaz baston kullanımıyla ilgili aldığı eğitimden çok memnun kaldığını dile getiren 10. sınıf öğrencisi Alkan, eğitmenin dersleri iyi anlattığını kaydetti. Alkan, görme engellilerin çocukluk dönemlerinde baston kullanımıyla ilgili çekingenliğinin olabileceğini, kendisinin de ilk zamanlarda baston kullanmak istemediğini belirterek, "Bu hayatımızın gerçeği. Görenlerin gözü ne kadar önemliyse bence beyaz baston da bizim gözümüz yerine geçebilir. Bizim için bu kadar önemli." ifadelerini kullandı.
Görme engelli kız çocuğu olan ailelere çağrı
Görme engelli kız çocuğu olan ailelere çağrı
Beyaz baston kullanımını iyi bilen ve derneğin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde Braille alfabesi ve bilgisayar eğitimleri alan 60 yaşındaki görme engelli Mustafa Raif Akpunar, beyaz bastonun kendisi için bir rehber, en yakın arkadaş olduğunu söyledi. Özellikle görme engelli kız çocuklarının aileleri tarafından bağımsız hareket öğrenmelerine yardımcı olmalarını beklediğini ifade eden Akpunar, "(Görme engelli) Bayanların bu konuda dışarı çıkmakta, serbest hareket etmekte, eğitim almakta çok zorlandıklarını ve bu imkanların aileleri tarafından engellenmeye çalışıldığı konusunda bilgilerimiz var. Annelerden beklentimiz onlara yardımcı olmaları." diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz