1. Bir yıldırım volkanik bir bölgeye düşüp toz bulutu yarattığında ortaya çıkan görüntüye ` volkanik yıldırım ` denir..
Cehennem fragmanı gibi..
Cehennem fragmanı gibi..
2. Cehennem Kapısı, Türkmenistan: Bilim adamları tarafından 1971 yılında ateşlenen bu krater tam 43 yıldır yanıyor..
3. Yanıcı buz kabarcıkları: Alberta`da bulunan Abraham Gölü`nde buzların arasında sıkışan metan gazı baloncukları bulunmaktadır..
4. Catatumbo Şimşekleri: Diğer adıyla ‘Dinmeyen Fırtına’ dünyada eşi benzeri olmayan bir doğa olayıdır. Venezuela`da Catatumbo Nehri ile Marakaibo Gölü`nün buluştuğu yer üzerinde oluşan bulutların çarpışması sonucu şimşek fırtınası meydana geliyor. 5 kilometre yüksekte oluşan yüksek voltaj nedeniyle yılda 140-160 gece boyunca, her gece 10 saat süreyle şimşekler çakıyor. Şimşekler bazen saatte 280 kez tekrarlanıyor..
5. Christmas Adası yengeç akını: Her yıl 43 milyondan fazla kırmızı yengeç çiftleşmek ve yumurtalarını okyanusa bırakmak için kovuklarından çıkıp adada dolaşıyorlar..
En az 1 hafta süren bu doğa olayı boyunca adada tüm yollar trafiğe kapatılıyor..
6. Kral kelebeği göçü: Yıl boyunca Kuzey Amerika, Meksika ve Kanada arasında sürekli göç halindedirler..
Bir döngünün tamamlanması sırasında 4 nesil geçer. Yani belirli bölgelerde yetişkinler ölür ve göçe yeni yavrular devam eder.
7. Sürreal örümcek ağları: Avustralya`nın Wagga Wagga bölgesinde sel sularından kaçan binlerce örümcek çok büyük bir alanı ağlarla kaplamaktadır..
8. Namibya`daki gizemli çemberler: Burada yaşayan bir kum termiti türünün sebep olduğu doğa olayıdır..
9. Japonya`daki sualtı çemberleri: Erkek kirpi balıklarının dişileri etkilemek için yaptıkları bir çalışmadır..
10. Yeni Zelanda`daki yuvarlak kayalar: Çamurtaşını çevreleyen kıyı erozyonu sonucu denizin içinde ve sahilde oluşan yuvarlak kayalar..
11. Büyük Mavi Delik: 300 metre çapında ve 124 metre derinliğinde, Belize kıyılarında bulunan bir denizaltı düdeni..
12. Kara Güneş: İngiltere`de kış aylarında yaşanan bu olay sayıları 50.000`i bulan dev sığırcık sürülerinin gün batımından hemen önce ortaya çıkması ile oluşur..
13. Sardalya göçü: Sayıları milyonları bulan sürülerin mayıs ve temmuz ayları arasında Güney Afrika sahillerinin kuzeyine gitmeleriyle oluşur. Bu beslenme çılgınlığı birçok hayvanı buraya çeker..
14. Bazalt Sütunlar: Kuzey İrlanda`da eski bir volkanik patlama sonucu oluşmuş 40.000 bazalt sütün..
15. Hareket eden kayalar, Ölüm Vadisi, ABD : Herhangi bir insan ya da hayvan etkisi olmaksızın kendi kendine çok uzun mesafeler kat eden ilginç kayalar..
16. Amazonlar`da ve Severn, İngiltere`de oluşan `gelgit dalgaları` : Taşkın sularının denize döküldüğü noktada oluşan dalgaların nehirlerin yukarılarına doğru ilerlelemesi olayı..
17. Çiçek açan çöl, Atacama, Şili: Yılda ortalama 12 mm yağış alan bu çöle aşırı yağış düştüğü yıllarda oluşan görüntü..
18. Ateş Gökkuşağı: Sirius bulutlarının mevcut olduğu ve güneşin tepede bulunduğu dönemlerde, buz kristallerinin yatay olarak hizalanmış olmasından dolayı meydana gelen ve normal gökkuşağının aksine düz bir yapıya sahip olan gökkuşağı türüdür..
19. Olimpos Dağı üzerindeki merceksi bulutlar: Troposferde oluşan bu lens şeklindeki bulutlar dağların etrafında esen dikey rüzgarlar sonucu oluşuyor..
20. Meme bulutlar: Bulutların altında asılı torbalar varmış gibi görünür. Bir meme bulutu kümesi gördüğünüzde fırtına çok yakınınızda demektir..
21. Sedefli gibi görünüşleri sebebiyle bu bulutlara `inci bulutu` deniyor. Sadece kutup bölgesinde güneş batışından sonra ya da doğumundan önce görülebiliyorlar..
22. Undulatus asperatus: Cloud Appreciation Society ( Bulut Değerlendirme Kurulu ) adlı grubun önerisi ile yakın zaman içinde adlandırılmış ve Cenevre`de bulunan Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından kabul edilmiş bir bulut türü. 1951 yılından sonra isimlendirilen ilk bulut tipi olarak kayıtlara geçmiştir..
23. Natron Gölü, Tanzanya: 2.5 milyon flamingonun beslenme ve üreme bölgesi olan zengin mineralli sıcak sularla beslenen bir tuz gölüdür..
Ağır metal zehirlenmesinden dolayı flamingo nüfusu hızla azalıyor..
24. Spotted Gölü, Kanada: Dünyada en fazla magnezyum sülfat, kalsiyum ve sodyum sülfat içeren göldür..
25. Maldivler`deki fitoplankton dalgaları: Dalgalar tarafından kıyıya getirilen fitoplanktonların kimyasal enerjileri ışık enerjisine dönüşür..
26. Red tide ( kırmızı dalga ): Suda yaşayan bazı fitoplanktonların yüksek konsantrasyonlarının neden olduğu durumdur. Bu durumda ateş rengi algler kırmızı veya kahverengi renk alır..
27. Işık sütunları: Dünya`nın atmosferinde mevcut buz kristalleri tarafından güneş ışığı veya ay ışığının yansıması ile oluşan bir optik fenomendir..
28. Gökkuşağı Okaliptüsü: Dış kabuğunda farklı zamanlarda ortaya çıkan mavi, mor, turuncu ve kavuniçi tonlarıyla gökkuşağına benzetilen bir ağaç türüdür..
29. Buz Çiçekleri: Genellikle deniz ve göller üzerinde yeni oluşan buz tabakalarında -22 derece civarı sıcaklıklarda görülür..
30. Kar bacaları, Erebus Dağı, Antartika: Güney`deki en aktif volkan üzerinde oluşuyor..
Yükleniyor lütfen bekleyiniz