İsrail`in işgal altındaki Doğu Kudüs`te bulunan Mescid-i Aksa`da ramazan ayında ibadet edenlere saldırması ve Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerini evlerinden zorla çıkarma planı bölgede gerginliği tırmandırmıştı.
Gazze Şeridi`ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs`te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi`nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00`e kadar süre tanımıştı.
İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi`ne 10 Mayıs`ta başlattığı saldırıları Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs`ta sonlandırmıştı.
İsrail ordusunun Gazze Şeridi`ne düzenlediği saldırılarda 66`sı çocuk, 39`u kadın olamk üzere 248 Filistinli hayatını kaybetmişti.
Abluka altındaki Gazze`nin batısında yer alan Er-Rimal Mahallesi`ndeki dükkan sahiplerinden Ebu Emin eş-Şurafa, İsrail`in mahalleyi hedef alan yoğun saldırılarda bulunduğunu, bunun sonucunda dükkanın ağır hasar gördüğünü söyledi.
Filistinli esnaf, "Koronavirüs salgını nedeniyle yaşadığımız kayıpları telafi etmeyi umuyorduk ancak bunu savaş takip etti. Bu da bize çifte kayba neden oldu" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz