Adalet Bakanlığının, hızlı ve adil yargılama süreci hedefine ilişkin önemli bir misyon üstlenen İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığının yükünü azaltmak ve bölge teşkilatlarını artırıp daha hızlı analizler yaparak yargılamayı hızlandırmak için açtığı grup başkanlıklarına Gaziantep de eklendi.
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından 27 Ağustos`ta resmi açılışı gerçekleştirilen Adli Tıp Kurumu Gaziantep Grup Başkanlığı, daha önce İstanbul`a gönderilen adli örneklerin analizlerini yaparak, çevre illerdeki yargılama sürelerinin hızlanmasını sağlayacak.
Adli Tıp Kurumu Gaziantep Grup Başkanı Süleyman Can, şube müdürlüğü olarak hizmet veren kurumun grup başkanlığı olmasıyla faaliyet alanının ve kapasitesinin artırıldığını söyledi.
Grup başkanlığı bünyesinde morg, biyoloji ve kimya ihtisaslarının olduğunu anlatan Can, "Kimya ihtisas dairesinde, ölümlü adli olaylarda ölüm nedeninin tespiti için gerekli toksikolojik analizlerle beraber uyuşturucu kullanım durumlarında maddenin tespiti gibi çalışmalar yürütülmekte. Biyoloji ihtisas dairemizde ise mahkemelerden ve savcılıktan talep edilen her türlü biyolojik numune üzerinden DNA analizleriyle, gerekli durumlarda soy bağı tespiti yapılmaktadır" dedi.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz