Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca restorasyonu sürdürülen Seddülbahir ve Bigalı kaleleri, yaşayan müze haline dönüştürülecek.
Çanakkale Muharebeleri sırasında 3. Kolordu`nun "silah tamirhanesi" olarak kullanılan 200 yıllık Bigalı Kalesi ile Çanakkale Boğazı`nın girişini savunmak amacıyla 360 yıl önce Osmanlı Padişahı 4. Mehmet döneminde yaptırılan Seddülbahir Kalesi`ndeki restorasyon çalışmaları devam ediyor.
Padişah 4. Mehmet`in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından 1659 yılında boğazın girişini savunmak amacıyla yaptırılan Seddülbahir Kalesi, dünya harp tarihine geçen Çanakkale Muharebeleri sırasında 12 top ile savunmaya katıldı.
İngiliz ve Fransız gemilerinin henüz bir savaş durumu olmamasına rağmen boğazın girişini koruyan tabyaları 3 Kasım 1914`te bombalamasının ardından ilk şehitlerin verildiği kalede, 2015 yılının haziran ayında başlayan restorasyon çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı.
1807 yılında 3. Selim zamanında yapımına başlanan ve 1822`de 2. Mahmut döneminde inşası tamamlanan Bigalı Kalesi`nde ise restorasyon çalışmaları kapsamında, zamanla hasar gören duvarlar yenilenirken, zeminde de temizlik çalışması yapılıyor.
Kale içindeki yapıların yıkılmış veya zarar görmüş kısımları da aslına uygun olarak yenileniyor.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz