Caminin açılışında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kardeşlik bağlarına vurgu yaptı.
Afrika`nın, farklı ırk, dil ve inançları asırlarca bünyesinde barındırdığını dile getirdi.
Batı Afrika ülkesi Gana`da,, Türkiye Diyanet Vakfı ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı`nın desteğiyle başkent Akra`da inşa edilen Millet Cami ve Külliyesi ibadete açıldı.
Açılışa Gana Devlet Başkanı Nana Akuffo-Addo ve yardımcısı ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gana Başmüftüsü ve çok sayıda davetli katıldı. Açılışta konuşan Gana Devlet Başkanı Nana Akuffo-Addo, Türkiye ile ilişkilerinin her geçen gün arttığını söyledi.
Türkiye`nin cami ve külliye için ortaya koyduğu fedakarlığa minnettar olduklarını belirtti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "İslam`ın evrensel ilkeleri ortaya koyan bir din" olduğunu ifade etti. "Afrika`nın, farklı ırk, dil ve inanışları asırlarca büyük bir huzurla bünyesinde barındırdığını" dile getirdi.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Bu güzide camii, Anadolu ve Afrika halkları arasında geçmişten gelen ortak din, tarih, kültür ve kardeşlik bağlarının günümüzde de güçlenmesine vesile olacaktır inşallah" dedi.
Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı`nın katkılarıyla ve Türk hayırseverlerin destekleriyle dünyanın birçok coğrafyasında nice camilerin inşa edildiğini de söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz