Galatasaray Futbol Takımı, Olympiacos ile oynanacak özel maç için gittiği Yunanistan`da PCR testlerinin kabul edilmemesi nedeniyle İstanbul`a geri döndü.
Türk Hava Yollarına ait özel uçakla İstanbul Havalimanı`na gelen sarı-kırmızılı kafilede teknik direktör Fatih Terim ile deneyimli futbolcu Arda Turan, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Saat 00.00 sularında İstanbul`a iniş yapan Galatasaray`ın teknik direktörü Fatih Terim, havaalanında açıklama yaptı.
Galatasaray, uluslararası kuralları çok iyi bilir
"Galatasaray, uluslararası kuralları çok iyi bilir"
Galatasaray`ın uluslararası kuralları çok iyi bildiğini söyleyen Terim, "Takdir edersiniz ki Galatasaray, uluslararası kuralları çok iyi bilen bir kulüptür. Özellikle Avrupa’daki, dünyadaki tüm maçlarda bu tecrübeyi en fazla edinen kulüplerin başındadır. 24 saat önce hepimiz test olduk. Hem PCR hem de tüm testlerin belgeleriyle beraber gittik. İndiğimizde hızlı bir testin olacağını söylediler. İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre, iki taraf da PCR sonuçlarını kabul ediyor. Başka bir şey istemiyor. Bize hızlı bir test yapılacağını söylediler. Nedenini sorduysak da itiraz etmedik. Testlerin rastgele olacağını söylediler ve ben de denk geldim. PCR belgelerinin de fotoğrafını çektiler. Sonra biz oradan çıktık, bazı memurlar ‘Hayır, olmaz’ dedi" diye konuştu.
Dostça bir davranış değildi
"Dostça bir davranış değildi"
Yunanistan`ın davranışının dostça olmadığını ifade eden Terim, "Hocalarımız gitti, masörler gitti, malzemeciler ve malzemeler gitti… Diğer turistler arasında hiç bu teste girmeden gidenler var. ‘Herkesi çağırın, test olacaklar’ deyince, otobüslerden insanlar indirildi. Bundan sonra yapacağımız tek şey geri dönmekti. Dostluk maçları dostlarla olur. O davranış hiç dostça bir davranış değildi. Dönme kararı aldık. Bu karar daha doğrudur. Birkaç dakika içerisinde, anında sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Dışişleri Bakanımız, Spor Bakanımız, THY’den İlker Aycı ve Büyükelçimiz ile Başkonsolosumuz ile görüştük. Cumhurbaşkanımız hiç ilgisini eksik etmedi. Onlara sonsuz teşekkür ediyorum. Anında insan kendini güçlü hissediyor" dedi.
Olympiakos yetkilileri bir hayli çırpındılar
"Olympiakos yetkilileri bir hayli çırpındılar"
Bir süre gitmelerine de izin verilmediğini söyleyen Terim, "Futbolcularımız hem sıkıldı, hem yoruldu hem de acıktılar. Herhangi bir servis olmadı. Gitmemize de müsaade etmediler. Pasaportlarımızı istediler. Israrla vermeyeceğimizi söyledik. Dört saat gibi bir süre geçti. Kaptanlarımız, hosteslerimiz hazır vaziyette bekledi ama bu izni vermediler. Mecburen orada kaldık. Olympiakos Kulübü’nden arkadaşlarımız, yetkililer bir hayli çırpındılar. O kararı verdikten sonra hala bize söylenen ‘Hep beraber gelin, test olun’ idi. Bizim kararımızdan döneceğimiz şey değil bu… Olympiakos Başkanı Marinakis de beni aradı. Kendisine teşekkür ederim. Olympiakos Kulübü uğraş verdi" açıklamasını yaptı.
Bunu Galatasaray`a yapılmış bir şey olarak görmüyorum
"Bunu Galatasaray`a yapılmış bir şey olarak görmüyorum"
Bunun sadece Galatasaray`a yapılmış bir davranış olmadığını aktaran Terim, "Bunu Galatasaray’a yapılmış bir şey olarak görmüyorum. Nereye yapıldığı çok açık. Şahsımıza veya takımımıza özgün bir şey değil. Bu hoş bir davranış şekli değil. Ne tarz, ne tavır, ne hareket tarzı… Hiç hoş değil. Biz bunları ne kaldıracak ne de boyun eğecek insanlar veya kulüp değiliz. Biz gereği neyse onu yaptık. Yarın da olsa aynısını yaparız. Bizim için kurallara uymak en önemli görevdir. Damga vurdukları insanları geri çağırdılar. Tam bir komedi. Bu ayıp bir şeydi. Hoş bir şey değil" dedi.
Kimse bize böyle bir tavırla davranamaz
"Kimse bize böyle bir tavırla davranamaz"
Türk misafirperverliğinin kimsede olmadığını söyleyen Terim, şöyle devam etti: "İstanbul’da bir hazırlık maçı almak için uğraşıyoruz. Programımızda değişiklik yok. Başka bir maç için uğraşıyoruz. Oynamazsak ne olur? Antrenmanlarımızla hazırlanacağız. Her sene Yunanistan’a gidiyoruz, bundan sonra da gideceğiz ama Türk’ün misafirperverliği kimsede yok. Başka konuların futbolun içerisinde olması hoş değil. Kimse bize böyle bir tavırla davranamaz."
İnsan haklarına aykırı davranışlarla karşılaştık
"İnsan haklarına aykırı davranışlarla karşılaştık"
Yunan yetkililerin davranışlarının kabul edilemez olduğunu belirten Arda Turan ise şunları kaydetti: "Yunanistan`da her türlü önlemi almamıza rağmen maalesef insan haklarına aykırı davranışlarla karşılaştık. Otobüsten geri çağrıldık. Her türlü yardımcı olmaya çalıştık ama tavırları saygısızcaydı. Yine de yardımcı olmaya çalıştı hocamız. Sonuç olarak dostluk maçının dostça olması gerekirdi ama bu tavırla karşılaşmadık. Üzücü. Hoş bir gün değildi. Üzüntü duyduk. Bizim yanımızda olan Cumhurbaşkanı`mıza ve bakanlarımıza teşekkür ediyoruz. Biz böyle olayları büyütme taraftarı değiliz. Barıştan ve iyilikten yanayız. Hem çok yorulduk hem de çok üzüldük. Sabırları için bütün kafileye teşekkür ediyorum. Türkiye olarak geleni en güzel şekilde ağırlayacağız."
Galatasaray taraftarı havalimanına gelerek takımına destek oldu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz