Habitat kaybı ve kaçak avlanma, Afrika orman fillerini kritik derecede nesli tükenmekte olan bir tür haline getirdi.
Yine de, nüfusun önceki tahminlerden çok daha yüksek olduğu sonucuna varan yeni araştırmalara göre, Kongo Nehri Havzası`ndaki seyrek nüfuslu Gabon`un yoğun ormanları, muhteşem yaratıkların “son kalesi” olmaya devam ediyor.
Orman fillerini saymak, ovalarda yaşayan savan fillerini havadan araştırmaktan çok daha büyük bir zorluk. En ufak bir insan kokusuyla kaçan yakalanması zor hayvanları görmek iyi bir çalışma gerektiriyor.
Araştırmacılar Gabon`un orman fillerinden gübre topluyor ve incelenen her bir arazideki fillerin sayısını belirlemek için binlerce örnekten DNA`yı analiz ediyor.
New York merkezli Yaban Hayatı Koruma Derneği ve Gabon Ulusal Parkları tarafından yayınlanan ankete göre 2,3 milyon nüfuslu Orta Afrika ülkesinde yaklaşık 95 bin orman fili barınıyor.
Araştırmacılara göre, Gabon`un Kamerun, Kongo ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi çatışmalı ülkelerle paylaştığı bölgelerindeki sürüler neredeyse yok oldu.
Artan kaçak avlanma ve habitat kaybı tehditlerine atıfta bulunan Uluslararası Doğa Koruma Birliği`ne göre, rakamlar 31 yıllık bir süre içinde %86`dan fazla düşmüş olsa da, Orta Afrika dünyadaki en fazla orman fili sayısına sahip.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz