Calais`te "Jungle" olarak bilinen ve yaklaşık 8 bin kişinin kaldığı düzensiz göçmen kampı 2016`da dağıtıldı. Ancak hükümetin kampı dağıtma kararından sonra değişik merkezlere gönderilen düzensiz göçmenlerin bir kısmı, buradaki şartların olumsuzluğu ve kapasite yetersizliği nedeniyle Calais`e geri döndü.
Uluslararası arenada demokrasiyi ve insan haklarını savunan Fransa, ülkedeki sivil toplum kuruluşlarınca düzensiz göçmenlerin maruz kaldığı kötü koşullara ilişkin yetersiz adımlar atmakla ve onların sorunlarına karşı "duyarsız" kalmakla eleştiriliyor.
Calais`te halihazırda çoğunluğu Sudanlılar ve Afganlardan oluşan yaklaşık 800 düzensiz göçmen bulunuyor. Düzensiz göçmenler, yatacak yer, tuvalet, banyo ve yiyecek gibi temel insani ihtiyaçlara çok yetersiz düzeyde sahip olarak şehir merkezinin dışında farklı noktalarda yol kenarlarında yeşillik alanlarda yaşıyor.
Düzensiz göçmenler, kentteki sivil toplum kuruluşlarının verdiği yemeklerle ancak karınlarını doyurabiliyorlar. Göçmenler dere suyuyla ellerini ve yüzlerini yıkıyor, bazıları da bu suyla abdest alarak namaz kılıyor.
Buradaki düzensiz göçmenlerin tek umutları, daha insani şartlarda yaşayabileceklerini düşündükleri İngiltere`ye gidebilmek. Göçmenlerin tedirgin ve çaresiz bekleyişi yüzlerinden okunuyor.
Calais`teki düzensiz göçmenlerin bir kısmı da şehrin merkezinde köprü altlarında derme çatma çadırlarda kalıyor. AA muhabirine konuşan görgü tanıkları, polisin neredeyse her gün buraya gelip göçmenleri uzaklaştırmak istediğini ve zaman zaman biber gazıyla da müdahale ettiğini söyledi.
Düzensiz göçmenler de burada çok zor şartlar altında yaşadıklarını, imkanların çok sınırlı olması nedeniyle İngiltere`ye gitmek istediklerini ifade etti.
Bununla beraber, düzensiz göçmenlerin, Fransız yetkililerin görmesi halinde İngiltere`ye gidişlerinin riske gireceği endişesiyle kamera ve mikrofon karşısına çıkmak istememeleri dikkat çekti.
Şehir merkezindeki köprü altında derme çatma çadırda yaşam mücadelesi veren Sudanlı İbrahim, yiyecek ve içecek konusunda kendilerine yardım edildiğini ancak barınacak yer konusunda sorun yaşadıklarını belirtti.
Yetkililer, çadır kurmamıza izin vermiyor
"Yetkililer, çadır kurmamıza izin vermiyor"
"Yetkililer, çadır kurmamıza izin vermiyor. Üstelik soğuk, kar ve yağmurla durum daha da zorlaşıyor. Bu hava şartlarına alışık değiliz, Afrika gibi değil burası." diyen İbrahim, İngiltere dışındaki Avrupa ülkeleri göçmenlere oturum belgesi vermediği için İngiltere`ye gitmek istediklerini söyledi.
İbrahim, "Buradaki şartlar çok zor, üstesinden gelemiyoruz. Göçmenler olarak toplu taşıma araçlarını kullanma konusunda da zorluk yaşıyoruz. Yürümek ve yiyecek bulmak zorunda kalıyoruz. Çok olay yaşıyoruz." ifadesini kullandı.
Zor hava şartları, soğuk ve yağmur nedeniyle zorluk yaşıyoruz
"Zor hava şartları, soğuk ve yağmur nedeniyle zorluk yaşıyoruz"
Sudanlı diğer bir düzensiz göçmen Halit de "Zor hava şartları, soğuk ve yağmur nedeniyle zorluk yaşıyoruz. Burada köprü altında yaşıyoruz ve görebildiğiniz gibi yol çalışması var." dedi.
Barınacak yerlere yerleştiriliyor sonra sokaklara bırakılıyorlar
Barınacak yerlere yerleştiriliyor sonra sokaklara bırakılıyorlar"
Utopia 56`nın diğer koordinatörü Siloe Medriane, "Calais`te durum aynı. (Düzensiz göçmenler) Barınacak yerlere yerleştiriliyor sonra sokaklara bırakılıyorlar. Bu bir döngü halinde devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.
Düzensiz göçmenlerin insan onuruna yakışmayan şartlarda yaşadıklarını belirten Medriane, hükümetin göçmenlere sağladığı yiyecek ve temel ihtiyaçların çok yetersiz olduğunu, bu nedenle birçok derneğin bu eksikleri gidermeye çalıştığını ifade ederek "Hükümet gerekeni hiç yapmıyor, kendini biraz savunabilmek için asgari olanı yapıyor." dedi.
Medriane, "Calais`te bazı göçmenler gizleniyor çünkü her sabah kovalanıyorlar. Bu kişiler kovalanmaya tahammül edemiyorlar. Bu gizlenenler bu yardımlardan faydalanamıyor." diye konuştu. Siloe Medriane, "Hükümet tarafından terk edildiler. Biz dernekler olarak yardım etmeye çalışıyoruz. Buradaki eksiklikleri hükümete iletiyoruz. Sesimizi duyurmak çok zor." ifadesini kullandı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz