Bozulmamış doğası, tarihi dokusu, cana yakın insanları ve asırlık taş evleriyle her yıl çok sayıda turisti ağırlayan Bitlis`in Hizan ilçesi, sonbaharda da fotoğraf tutkunlarının ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor.
Temiz havası, suyu, yemyeşil dağları, nehirleri ve doğal yapısıyla "yeryüzü cenneti"ni andıran ilçe, doğayla iç içe zaman geçirmek isteyen çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.
Doğal güzellikler ve yaşam ile taş evleri görüntülemek ve köy hayatını fotoğraflamak için fotoğraf tutkunları hizanın köylerine akın etmekte.
Asırlık su değirmeninde pirinç ve buğday öğütten köy kadınlarının yaşam mücadelesini fotoğraflama imkanı bulan fotoğrafçılar bölgeye hayran kaldılar.
İki gün boyunca ilçenin birbirinden güzel köylerinde yaşama ilişkin fotoğraf çektiklerini belirten Gülşen Günay, şöyle konuştu: Bitlisin Hizan ilçesine bağlı Uzuntaş köyündeyiz. Bu köyde sonbahar çok farklı yaşanıyor. Burayı özellikle tercih etmemizin sebeplerinden biri de insanların hala taş evlerde yaşıyor olması. Çok farklı görüntülerde tanık olduk. Örneğin burada tandırda ekmek yapımını çektik. Bunun yanı sıra eski bir su değirmeninde kadınlar özelikle buğday öğütürken ya da pirinç yaparken görüntülere tanık olduk ve onları çektik. Bütün doğa fotoğrafçılarını özelikle Bitlis’e davet ediyorum."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz