Narlıkuyu Kasabası, Hasanaliler Mahallesi’nde bulunan Astım Mağarası, Cennet-Cehennem Mağaraları’nın 600 metre kuzeybatısında yer alıyor.
Bölgenin coğrafi koşullarını en iyi yansıtan yerlerden biri olmakla kalmıyor, bir tabiat harikası olarak da biliniyor.
Astım hastalarına iyi geldiğine inanılan ve efsanelere konu olan havası nedeniyle özellikle nefesini açmak isteyenler tarafından ziyaret ediliyor.
İçine spiral şeklinde demir bir merdivenle iniliyor. Derinliği yaklaşık 15 metreyi bulan mağaranın oluşumu, üçüncü jeolojik döneme kadar uzanıyor.
Mağaranın birbiriyle bağlantılı 200 metrelik galerileri, silis minerali birikimiyle oluşmuş birbirinden ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlere ev sahipliği yapıyor.
Nem oranı yazın yüzde 85’i bulurken, kışın 95`e kadar ulaşıyor. Mağaranın iç aydınlatması, özellikle fotoğraf meraklılarının çarpıcı görüntüler yakalamasını sağlıyor.
Çevresindeki ağaç ve çalılara, ziyaretçiler tarafından dilek için bez parçaları bağlandığı için, yerli halk tarafından "Dilek Mağarası" olarak da adlandırılıyor.
Aynı bölgede bulunan "Cennet Çöküğü" ve "Cehennem Çukuru" mağaraları bir yer altı deresinin yarattığı kimyasal erozyonla, yer altı boşluğundaki tavanın çökmesi sonucu oluşmuş.
Cennet Çöküğü Mağarası içinde barındırdığı "Meryem Ana Kilisesi" nedeniyle inanç turizmi açısından da önem taşıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz