Max Verstappen, Formula 1`de Abu Dabi Grand Prix`sini kazanarak ilk kez dünya şampiyonu oldu.
Başkent Abu Dabi`deki 5,2 kilometrelik Yas Marina Pisti`nde 58 tur üzerinden koşulan ve büyük çekişmeye sahne olan yarışın son turunda Verstappen, Formula 1 Dünya Şampiyonası`nda 7 şampiyonluğu bulunan Mercedes`in Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton`u geçerek şampiyonluğunu ilan etti.
KIYASIYA MÜCADELE
KIYASIYA MÜCADELE
Formula 1 Dünya Şampiyonası`nda sezonun 22. ve son yarışı, Birleşik Arap Emirlikleri`nde yapıldı.
Verstappen ile Lewis Hamilton`ın şampiyonluk mücadelesi verdiği 2021 sezonunda, 47 yıl sonraki ilk, Formula 1 tarihinde ise 2. kez iki pilot son yarışa eşit puanla başladı.
DÜĞÜM SON YARIŞTA ÇÖZÜLDÜ
DÜĞÜM SON YARIŞTA ÇÖZÜLDÜ
Hem Hollandalı Verstappen (9 birincilik, 8 ikincilik, 1 dokuzunculuk, 5 en hızlı tur, 5 sprint sıralama puanı) hem de Büyük Britanyalı Hamilton (8 birincilik, 7 ikincilik, 1`er üçüncülük, dördüncülük, beşincilik ve yedincilik, 6 en hızlı tur, 2 sprint sıralama puanı), son yarışa 369,5 puanla girdi ve şampiyonluk düğümü, 1950`den beri düzenlenen Formula 1 Dünya Şampiyonası`nda 30. defa son yarışta çözüldü.
KARİYERİNİN İLK ŞAMPİYONLUĞU
KARİYERİNİN İLK ŞAMPİYONLUĞU
Kariyerinin ilk şampiyonluğunu kovalayan 24 yaşındaki Verstappen ile toplamda 8. şampiyonluğunu elde ederek Formula 1`de rekor kırmak isteyen Hamilton, son yarışa aynı puanla (369,5) başladı. Abu Dabi`de zafer, Verstappen`in oldu.
Markalar klasmanında ise ilk sırada yer alan Mercedes, Red Bull`un 28 puan önünde sezonu tamamladı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz