Tuz Gölü`nün kuzeyinde yer alan, halk arasında `Kulu Gölü` olarak da bilinen Düden Gölü, 860 kilometrekare alana sahip, kapalı ve sığ olma özelliği taşıyor.
Göl, flamingo, yaz ördeği, Macar ördeği, pasbaş patka, dikkuyruk, kılıçgaga, büyük cılıbıt, Akdeniz martısı ve gülen sumru gibi 200 türden yaklaşık 42 bin kuşa ev sahipliği yapıyor.
Ayrıca göl, Değirmenözü Çayı olmak üzere çevresindeki küçük derelerden besleniyor.
Gölde kuşların üreme kolonileri bulunan 9 küçük ada, ilkbahar ve yaz aylarında otlarla kaplanıyor.
Kuşların çoğu flamingo olduğu için `flamingo cenneti` de denilen gölde, kontrolsüz sulama ve küresel ısınmadan kaynaklanan kuraklık meydana gelince kuşların da yaşam alanı daralmaya başladı.
Kulu Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Murat Uludağ, endişelerini ve tavsiyelerini şöyle anlattı: "Kulu içerisinden geçen bir deremiz var. O da kurudu, fakat Kulu’nun atık sularının arıtılıp aktığı küçük bir bölge kalmış. Gölün alanının genişletilip, kuşlara daha fazla alan açmamız gerekiyor. Eğer göl genişletilirse buraya dünyanın dört bir yanından turistler gelecek. Gelin hep birlikte 200’ün üzerindeki kuş türüne sahip çıkalım. Gördükçe çok üzülüyoruz. İçimiz kan ağlıyor. Bizim isteğimiz, yetkililerden bu konuya el atmaları."
Fotoğraf: DHA
Fotoğraf: DHA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz