Siirt`te orman arazisinde doğal olarak yetişen ve 4 yıl önce fıstık aşılanan yabani menengiç ağaçları, yöre halkı için gelire dönüştü.
Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince Siirt, Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak, Şanlıurfa ve Adıyaman`da yürütülen Özel Ağaçlandırma ve Rehabilitasyon Projesi sonuç vermeye başladı. Bu kapsamda Siirt`in Baykan ilçesinin dağlık kesimlerinde 4 yıl önce fıstık aşılanan yabani menengiç ağaçları da ürün vererek istihdam kapısı oluşturdu.
Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Cevdet Çiçek, kentte tespit edilen 350 bin dekar alanın 18 bin dekarında aşılama işleminin tamamlanarak üreticiye gelir kapısı haline geldiğini söyledi.
Projenin uygulandığı illerde yoğun şekilde çalışmaların sürdüğünü belirten Çiçek, şöyle konuştu:
"Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğümüz, 2010-2020 yılı Özel Ağaçlandırma ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında yabani menengiç ağaçlarını aşılayarak ve açık alanlarda dikim yaparak halkın gelir seviyesini yükseltmeye çalışmaktadır. Şu ana kadar Siirt`te yaklaşık 350 bin dekar alan tespit etmiş durumdayız. Bunun 18 bin dekarında Orman Genel Müdürlüğü olarak aşılama işlemlerini bitirdik. Yaklaşık 100 bin dekarı da köylü, Orman İşletme Müdürlüğü iş birliğiyle imece usulü yapılarak gelir elde edilmeye çalışılmıştır."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz